Silný americký dolar je největším ekonomickým problémem pro řadu rozvíjejících se zemí. K tomu na ně doléhají i nízké ceny komodit, které se silným dolarem souvisejí, rostoucí inflace, zvýšené geopolitické riziko, vyšší volatilita finančních trhů, odliv kapitálu a slabý mezinárodní obchod.
Podle našich odhadů se HDP v dolarovém vyjádření u 30 největších rozvíjejících se ekonomik v roce 2015 snížil o 6,6 %. Podle našich projekcí dojde k dalšímu poklesu i v roce letošním a celkový propad bude větší než v letech 1998–1999. Tato „dolarová recese“ má tři hlavní důvody: Zmíněný propad cen komodit, posílení dolaru a pokles HDP měřeného v místních měnách. První dva faktory nemohou jednotlivé země ovlivnit, i když některé centrální banky se pokoušejí sílícímu dolaru vzdorovat. Jejich devizové rezervy tak ale klesají a nakonec se musí tlaku podvolit.
V zemích, jako je Brazílie či Rusko, působí v plné síle všechny tři faktory a recese je tam proto hlubší. Podle našich projekcí bude dolarový produkt Brazílie v letošním roce nejnižší od roku 2007, minulý rok přitom klesl o celých 27 %. V Rusku se propadl dokonce o 35 % a v roce 2016 by se měl dostat pod úroveň roku 2006. Obrat a oživení ekonomiky přijdou ještě za nějaký čas. V zemích jako Kolumbie, Irák, Kuvajt a Ukrajina došlo v minulém roce také k propadu produktu převyšujícímu 20 %, letos čekáme menší kontrakci.
Ne všechny rozvíjející se země jsou exportéry komodit. Některé z nich dokonce dosahují silného ekonomického růstu produktu měřeného v místní měně. U tohoto typu zemí působí zmíněné tři faktory opačným směrem a HDP v dolarovém vyjádření roste silně zejména v Indii, Pákistánu, Vietnamu a na Filipínách. Podobný vývoj by měl podle našich projekcí nastat i v letošním roce.
Obecně platí, že čím je daná ekonomika otevřenější, tím větší význam má pro ni produkt vyjádřený v dolarech. Pokud dochází k poklesu dolarových příjmů odrážejícímu například oslabení místní měny, jde v podstatě o snížení kupní síly na globálních trzích. V takových případech může produkt měřený v domácí měně růst, ale ekonomický vývoj bude spíše připomínat recesi.
Kurz dolaru je pak významný tam, kde jsou vysoké vnější dluhy denominované v této měně. Řada rozvíjejících se zemí přitom tyto dluhy po krizi prudce navyšovala, protože americké sazby se nacházely nízko a měny rozvíjejících se zemí posilovaly. Nyní se ale směr vývoje sazeb a měnových kurzů obrátil a tíha dolarových dluhů se prudce zvyšuje. U řady ekonomik tak dochází ke zhoršení jejich schopnosti dluhy splácet.
Autorem je McCormack z Fitch Ratings.
Zdroj: BeyondBrics