Obavy o přebytek na trhu opět tlačí cenu ropy dolů a zdá se, že euforie spojená s možnou dohodou o zmrazování produkce, která do značné míry pomohla černému zlatu vzhůru, začíná vyprchávat. Před pravidelnými týdenními daty o zásobách cena ropy klesala již čtvrtým dnem v řadě. Ačkoliv oficiální vládní data budou zveřejněna až zítra, trh očekává narůst zásob surové ropy a ty by se tak měly držet na nejvyšších úrovních za posledních osm desetiletí. Ropu, stejně jako i jiné komodity denominované v dolarech navíc do určité míry zatěžuje i sílící dolar, který černé zlato zdražuje pro zahraniční zájemce.
Referenční ropa Brent i severoamerická WTI tak v jedenáct hodin dopoledne ztrácely více než procento. Pokud se potvrdí odhady analytiků, je možné, že zásoby ropy v USA v minulém týdnu stouply až o další 3 miliony barelů a jednalo by se tak o sedmý týdenní růst v řadě. Americké zásoby ropy zůstávají zdaleka nejvýše od roku 1930. Do 18. března vzrostly na 532,5 milionu barelů.
Cena ropy WTI versus růst amerických zásob
Cena ropy WTI bíle, růst zásob v USA do 18.3. modře.
Ropa se odlepila od dvanáctiletých minim jednak díky spekulacím o snížení globálního přebytku na trhu černého zlata díky omezování americké produkce. Z velké části ceny v posledních týdnech podpořila jednání o zmrazení produkce na lednových úrovních mezi Ruskem, Venezuelou, Katarem a Saúdskou Arábií. Následovat bude schůzka producentů ropy 17. dubna v katarském Dauhá, kde o případném zafixování produkce budou jednat producenti nejen z řad OPEC. Tyto diskuze vývozců sice ukazují na jakousi snahu řešit přezásobený trh, nicméně lednové produkční úrovně jsou velmi vysoké, v některých případech se blíží maximální kapacitě. Setkání hlavních vývozců se podle posledního vyjádření tamního ministra pro energetiku zúčastní i Indonésie.
Mimo jiné však mohl být růst cen ropy posledních týdnů, který jen od 11. února dosáhl zhruba 50 procent, způsoben zavíráním krátkých pozic, které v posledních sedmi týdnech podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures dosáhlo naprosto rekordního objemu. Tradeři opouštěli pozice a nechávali si proplácet medvědí sázky s nebývalou rychlostí. Objem sázek na pokles ceny ropy WTI od 2. února klesl o 131617 kontraktů, což je podle dat CFTC nejvíce za poslední desetiletí. Při zavírání krátkých medvědích pozic investoři kupují zpět futures nebo opční kontrakty a vyvíjí tak tlak na růst cen. Čisté dlouhé pozice na ropu WTI stouply o 235830 a nacházejí se tak nejvýše od června, naopak medvědí sázky peněžní správci snížili na devítiměsíční minimum.
Pokud ropa skutečně zakončí i čtvrtý obchodní den v řadě ztrátou, bude se jednat o nejdelší sérii poklesů od 11. února. Komodity jako ropa nebo měď jsou navíc podle právě proto, že nedávný růst jejich ceny nebyl opodstatněn lepšími fundamenty, ale vyvolán spíše pozitivním senometem, v ohrožení strmých propadů. varovala, že případné výprodeje by cenu ropy mohly poslat zpět pod 30 dolarů za barel.
Zdroj: BBG, RTRS