Fed, v jehož vedení jednoznačně převažují holubice, včera jasně ukázal, že nehodlá hrát nekooperativní hru s ostatními centrálními bankami v momentě, kdy tyto instituce uvolňují měnovou politiku. Šéfka Fedu Janet Yellenová se sice pokoušela s tímto názorem polemizovat, avšak konkrétní výstupy ze zasedání FOMC jí a její kolegy usvědčují z opaku. Američtí centrální bankéři totiž snížili svoje očekávání ohledně růstu úrokových sazeb oproti prosincové prognóze o celých 50 bazických bodů, což je hlavní vzkaz trhům ze středečního odpoledne ve Washingtonu.
Aktuální prognóza Fedu totiž letos vidí již jen dvě navýšení úroků o 25 bazických bodů. To vše při utahujícím se trhu práce a zvedající se inflaci. Podle slov J. Yellenové k tomuto holubičímu závěru američtí centrální bankéři došli na základě výzkumu Fedu, který říká, že rovnovážná úroková sazba pro americkou ekonomiku výrazně poklesla. S tím by šlo v akademické rovině dlouze polemizovat, nicméně implikace pro výnosovou křivku jsou rychlé a evidentní - oficiální a tržní dolarové úrokové sazby půjdou v tomto cyklu nahoru rozhodně pomaleji než by se dalo čekat.
V této souvislosti se hodí dodat, že v nové prognóze Fedu lze kromě nečekaně výrazného propadu očekávaného růstu úrokových sazeb najít i viditelné snížení odhadované míry nezaměstnanosti pro roky 2017 a 2018. Tu dokonce členové FOMC vidí v příštích dvou letech pod její přirozenou mírou, která byla mimochodem rovněž snížena, a to na 4,8 %. To je jasný signál toho, že holubice v FOMC se opravdu nebojí trh práce zahřát a eventuálně i tolerovat dočasné přestřelení dvouprocentního inflačního cíle. To konec konců potvrdila i na své tiskovce J. Yellenová, když označila oscilaci inflace kolem cíle (2%) za výraz zdravé ekonomiky.
Co si tedy z březnového zasedání FOMC odnést? Především to, že více než dvě zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů rozhodně letos nelze očekávat. To je samozřejmě dobrá zpráva pro všechna riziková aktiva a také pro eurodolar. Pokud pak jde o načasování příštího zvýšení sazeb Fedu, tak J. Yellenová zdůraznila, že každé zasedání FOMC je tzv. “živé”, neboli, že není třeba čekat další kvartál na tiskovou konferenci, aby FOMC mohl změnit názor a zvednout úroky. Nicméně sama Yellenová na tiskovce utrousila, že do konce dubna (příštího zasedání FOMC) zbývá relativně málo času, tudíž s dalším zvýšením o 25 bazických bodů počítejme opravdu spíše až v polovině června.