Růst české ekonomiky je udržitelný i přes jeho letošní zpomalení. Shodli se na tom členové Bankovní rady České národní banky (ČNB), vyplývá ze zveřejněného záznamu z jednání rady ve čtvrtek 4. února. ČNB v nové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 2,7 procenta, za loňský rok počítá s růstem o 4,7 procenta.
"Zaznělo, že situace domácí ekonomiky se od doby zavedení kurzového závazku (pozn. v listopadu 2013) dramaticky změnila a je možné pozorovat robustní oživení," uvádí zápis. Při hodnocení ekonomického vývoje také na jednání bankovní rady zaznělo, že již lze v ekonomice pozorovat náznaky silných tlaků na růst inflace. "Opakovaně ale zaznělo, že aktuálně pozorované hodnoty makroekonomických veličin se zdaleka nepřibližují hodnotám, kdy se v minulosti ekonomika přehřívala nebo kdy se přehřátí blížila," uvádí dále záznam.
Během jednání rady se objevil podle záznamu rovněž názor, že odhady prognózy k vývoji rozpočtové politiky nejsou příliš realistické. Nová prognóza ČNB přitom počítá s tím, že veřejné finance by měly být v roce 2017 vyrovnané. Letos počítá ČNB s deficitem veřejných financí 0,5 procenta a za loňský rok s deficitem 1,3 procenta. Několikrát bylo na jednání podle záznamu uvedeno, že odhady nejsou realistické kvůli blížícím se volbám, kdy lze očekávat uvolněnější rozpočtovou politiku. Ta by v takovém případě měla působit ve prospěch vyššího růstu ekonomiky a také inflace.
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek 4. února rozhodla pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč/EUR. Zároveň rada ponechala úrokové sazby na historických minimech. Rada zároveň konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2017 a že jako pravděpodobné vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017.
V souvislosti s tím podle záznamu rada také konstatovala, že případné posílení kurzu po konci intervenčního režimu bude tlumeno mimo jiné zajištěním kurzového rizika ze strany vývozců, stejně jako uzavíráním pozic finančních investorů a případnými intervencemi ČNB ke zmírnění kurzových výkyvů.
Zdroj: ČTK