Těžební společnost OKD chce do dvou let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to dnes řekl na jednání karvinského zastupitelstva, informovala Česká televize. Podle Ekmarka by doly měly mít do roku 2018 zhruba 5000 zaměstnanců.
OKD se nachází v existenčních problémech. Majitel OKD, společnost (NWR), v předběžné analýze svého strategického revizního procesu na konci loňského roku uvedl, že do dvou let plánuje zavření dolů Paskov a Lazy. Ekmark dnes řekl, že uzavření by se týkalo i Darkova. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 13.000 lidí, naprostá většina pochází z regionu.
Představitelé Moravskoslezského kraje trvají na tom, že útlum dolů by měl být postupný. V návrhu, který vypracovaly Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, kancelář vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy a krajská hospodářská komora, doporučila krajská tripartita, aby se v OKD těžilo co nejdéle, i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje.
"Útlum musí být postupný, nikoli skokový. Region se na to musí připravit," řekl dnes karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Nelze podle něj zahájit masivní propouštění letos ani příští rok, OKD by měly těžit do let 2020 až 2023. "Ukazuje se, že průmyslová zóna Nad Barborou se musí rychle dostavět a sehnat investor," řekl primátor. Je podle něj nutné vytvářet i další pracovní místa.
Ministerstvo životního prostředí dalo v lednu společnosti OKD souhlas k rozšíření těžby uhlí na Karvinsku. Platí na období do roku 2023 a týká se mimo jiné oblasti Karviné-Starého Města. Právě toto rozšíření těžby je podle Ekmarka pro OKD stěžejní, jinak by firma musela zavírat i další doly. Firma ale ještě nemá povolení k zahájení těžby na nových územích a musí splnit řadu podmínek.
Komentář Patria Finance
„Management NWR takové kroky již předznamenal ve své zprávě z 18. prosince („Strategic Review Process“), ve které nutnost uzavření dolů Paskov a Lazy označuje při stávajících podmínkách (resp. cenách uhlí) za „nevyhnutelný“. Náklady na uzavření dolů Paskov a Lazy by ale dle samotné NWR dosáhly 85-100 mil. EUR. Tyto prostředky aktuálně NWR nemá, resp. hotovost na účtech by nyní mohla dosahovat zhruba této výše. První na řadě by ale měla být super seniorní kreditní linka (35 mil. EUR) nebo úvěr od ECA (50 mil. EUR), kde podmínky čerpání těchto úvěrů s velkou pravděpodobností vylučují tak zásadní investice bez dohody s věřiteli,“ říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.
Případná insolvence by podle Sýkory znamenala převzetí společnosti stávajícími věřiteli, tj. nulovou hodnotu pro akcionáře. NWR by existovat přestala a následně existuje varianta, že by se v rámci insolvenčního procesu (po částečném uspokojení nároků věřitelů) dostalo OKD (či jeho část) až do rukou státu, který by se teoreticky mohl rozhodnout část těžby dočasně zachovat (a za stávajících podmínek dotovat).
Zdroj: ČTK