Společnost „poskytuje manažerská řešení pro malé firmy, soukromé osoby a účetní profesionály“. Jinak řečeno, jde o softwarovou společnost, která se zaměřuje na správu foremních i osobních daní a financí celkově. Do mého hledáčku se stejně jako několik firem zde nedávno analyzovaných dostala na základě doporučení do . Pohled na dlouhodobý vývoj ceny akcie Intuita ukazuje, že nejde o žádný propadák, ale rok 2015 byl náročnější i pro tento titul. Současný dividendový výnos dosahuje 1,27 %
Zdroj: FT
Ve fiskálním roce 2015 firmě mírně klesly tržby, zisky se pak propadly prudce, ale důležité jsou detaily uvedené níže. Konsenzus analytiků nyní tvrdí, že tržby by se v roce 2016 měly dostat na úroveň roku 2014 a v roce 2017 už je předpokládán posun na nová maxima. Podobné by to mělo být se zisky. Pozoruhodné je, že analytici očekávají pokles dividendy v roce 2017 poté, co v roce 2016 poroste na nová maxima.
Zdroj: FT
Pokud hledíme jen na tržby a zisky roku 2015, necháme se trochu oklamat. Zisky roku 2015 totiž byly významně negativně ovlivněny čistě účetními položkami a provozní cash flow tak mohlo pátým rokem v řadě růst a to na 1,5 miliardy dolarů (z 1,45 miliard dolarů roku 2014). CapEx dosahuje v roce 2015 261 milionu dolarů, což z Intuita dělá dojnou kravku. V roce 2015 firmě totiž po CapEx z provozního cash flow zbylo asi 1,25 miliardy dolarů, v roce 2014 cca stejně, v roce 2013 asi 1,15 miliardy dolarů.
Zdroj: FT
Firmy tedy vydělává hodně a ještě o něco více vyplácí akcionářům a to zejména formou odkupů (což už nemusí být zrovna optimální model). Udržitelné to není, ale rozvaha firmy je silná, takže zatím těžko hovořit o tom, že by tento model vedl k finanční nestabilitě. Pokud by firma měla výplatu akcionářům snížit, mělo by se tak stát snížením odkupů a ne dividend, jak se předpokládá (viz výše zmíněný konsenzus).
Jak vypadá valuace?
Dejme tomu, že krátkodobě je firma schopná akcionářům generovat cca 1,25 miliardy dolarů (viz výše). Beta této akcie dosahuje hodnoty 1,04, takže požadovaná návratnost by se měla pohybovat kolem 7,92 %. Pokud by ¨zmíněné cash flow dlouhodobě stagnovalo, je jeho současná hodnota 15,8 miliardy dolarů. Kapitalizace Intuita ale dosahuje 25 miliard dolarů. Na ní se dostaneme s dlouhodobým růstem cash flow ve výši necelých 3 %.
Provozní tok hotovosti rostl za posledních pět let průměrným tempem dosahujícím asi 8 %. Pokud by toto byl standard i v budoucnu a CapEx nerostl rychleji než provozní cash flow, je firma jednoznačně nejen kravkou dojnou, ale také podhodnocenou. A zajímavá by měla být i v případě, že růst bude o pár procentních bodů nižší, než v posledních letech. Proti tomuto optimismu ale stojí nepříjemná zkušenost s poklesem tržeb v roce 2015. Rok 2016 tak bude klíčový v tom smyslu, že ukáže, zda šlo jen o přechodné škobrtnutí, či zlom v trendu. V principu je ale poměrně jednoduché uhádnout, proč se titul dostal na seznam od (v některých jiných případech s tím mám trochu problém).