Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Holandská nemoc finančního systému?!

Holandská nemoc finančního systému?!

03.11.2015 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Už dlouho se hovoří o tom, že „financializace“ ekonomice neprospívá. Je prostě něco znepokojujícího na tom, že finanční sektor zabírá stále větší a větší část naší ekonomické aktivity. Finance jsou koneckonců o alokaci zdrojů v ekonomice. K tomu by měly sloužit správně nastavené ceny aktiv, které pomohou firmám určit, do kterých projektů investovat a do kterých ne. Když je velká část zdrojů alokována přímo ve financích, je tu méně zdrojů pro zbytek ekonomiky.

Kritici pravděpodobně nad výše uvedeným mávnou rukou s tím, že jde o pozůstatek z dob minulých. Posunuli jsme se prostě od zemědělství k výrobě a pak ke službám a financím. A celá debata se točí v kruhu. I když se objevilo několik studií, které tvrdí, že financializace souvisí s nižším růstem, je těžké najít skutečně existující vazbu mezi nimi. Například turecký ekonom Ozgur Orhangazi v roce 2008 zjistil, že finanční sektor obvykle roste v době, kdy investice ve zbytku ekonomiky zpomalují. To ovšem neznamená, že tu pozorujeme nějakou kauzalitu.

To samé je problémem i u jiných studií včetně studie od Banky pro mezinárodní vypořádání, která hovoří o nelineárním vztahu mezi finančním sektorem a růstem. Podle ní dochází k tomu, že když finanční sektor dosáhne určité velikosti, růst celé ekonomiky začne zpomalovat. I zde ale pozorujeme korelaci a ne nutně kauzalitu. Je třeba možné, že zpomalující ekonomika potřebuje více zdrojů ve financích, aby byly dobře identifikovány investiční příležitosti, které ještě zbyly.

Celou věc je tedy těžké vyřešit bez toho, abychom popsali nějaký konkrétní mechanismus, kterým by velký finanční sektor brzdil zbytek ekonomiky. To se možná nyní povedlo, když ekonomové Gianluca Benigno, Nathan Converse a Luca Fornaro začali ve své nové studii hovořit o „prokletí finančních zdrojů“. Tato teorie tvrdí, že pomalý růst nemusí způsobovat finanční sektor sám o sobě, ale obrovský příliv finančních investic ze zahraničí. Jde o finanční verzi známého „prokletí přírodních zdrojů“. To se týká široce rozšířeného jevu, kdy země s velkým přírodním bohatstvím trpí pomalejším ekonomickým růstem. Dochází totiž k tomu, že čím více ropy, mědi či jiné komodity země vyváží, tím silnější je její měna, a ta doléhá na ostatní exportní sektory. Název pak zní holandská nemoc.

Benigno a jeho tým tvrdí, že příliv kapitálu vyvolává také určitý druh holandské nemoci. Příliv peněz ze zahraničí totiž nasměruje zdroje směrem k odvětvím, jako je stavebnictví či samotné finance. Výrobní sektor ale trpí nedostatkem zdrojů a klesá jeho podíl na celkovém produktu. V krátkém období vyvolá tento vývoj boom, ale v delším období je pro ekonomiku pohromou. Ve výrobním sektoru docházelo v posledních desetiletích k nejvyššímu růstu produktivity a pokud tento sektor upadá, upadá i produktivita v celé ekonomice. Benigno dává za příklad Španělsko. Na konci devadesátých let do něj začal proudit zahraniční kapitál, většina z něj směřovala do realitního sektoru. V té době také došlo k propadu produktivity – nastal pokles celkové efektivity španělské ekonomiky.

Znamená to vše, že volný obchod je pro některé země hrozbou? Upřímně řečeno, ano. Standardní argumenty se soustředí na jeho krátkodobé přínosy, ale pokud investoři přemýšlejí krátkodobě, mohou tím poškodit dlouhodobý růst. Mobilita kapitálu představuje v mezinárodním obchodu klíčový prvek, ekonomové se ale stále více obávají toho, jak destabilizuje finanční trhy, vyvolává jejich propady i recese. K těmto obavám můžeme možná přidat i to, že příliv kapitálu vede rovněž k dlouhodobé stagnaci ekonomiky. Financializace tedy může být symptomem mnohem většího problému – prokletí přílišného množství zahraničního kapitálu. Lékem by podle Benigna a jeho spolupracovníků mohly být nákupy zahraničních aktiv ze strany vlády, ke kterým by docházelo ve chvíli, kdy do země míří velký objem zahraničního kapitálu. Jinak řečeno: „Pokud vám posílají peníze, je nejlepší poslat jim je hned zpátky.“

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Banka UBS ztrojnásobila zisk (díky daňovému zvýhodnění)
03.11.2015 9:15
Největší švýcarské bance UBS prudce vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý ...
Pokud padne Merkelová, padne i společná Evropa
03.11.2015 11:00
Minulý týden jsem strávil ve společnosti členů strany Angely Merkelové...
Volkswagen má další trable; skandál se rozšiřuje na Porsche a Audi
03.11.2015 11:31
Americký regulátor, který vyšetřuje Volkswagen, rozšiřuje svoje pole z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu. Problémy měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)