Čínské akcie se dnes opět předvedly a po dvou dnech poklesu v samém závěru obchodní seance proměnily ztráty v zisky a vzlétly strmě vzhůru. Raketový růst akcií v Šanghaji v poslední hodince obchodování byl skutečně působivý. Čínský akciový index Shanghai Composite totiž před počátkem dnešního zasedání amerického Fedu v posledních 90 minutách obchodování předvedl doslova výskok o zhruba 6,5 procenta a po počátečních ztrátách nakonec uzavřel středeční obchodování o 4,9 procenta výše na 3152,26 bodu. Menší Shenzhen Composite se vzpamatoval ze ztrát předešlých dvou dnů, které byly nejhorší za 3 poslední týdny ještě výrazněji, a ukončil obchodování se ziskem dokonce 6,5 procenta.
Vzhledem k velmi omezené transparentnosti všeho, co se odehrává v Číně a značné obtížnosti odhalení motivů tamních drobných investorů je však těžké říct, co tento obrat ve vývoji indexu způsobilo. Všichni by chtěli vědět, co přesně se stalo a je snadné, i když do značné míry spekulativní dojít k závěru, že tento růst není výsledkem ničeho jiného než dalších nákupů státem kontrolovaných společností na čínském trhu. Je však třeba zmínit, že dnešní pohyby nenásledují typický trend vládních nákupů, středeční ziky totiž pramenily převážně z akcií společností s malou tržní kapitalizací.
Ačkoliv 50 hlavních akcií indexu Shanghai Composite uzavřelo dnes obchodování se ziskem3,1 procenta, akcie indexu CSI 500, který zahrnuje právě malé společnosti, rostly o 7 procent. V Šanghaji dnes stoupaly všechny sektory a zhruba třetina akcií indexu připsala zisky na hranici horního denního limitu 9,9 až 10 procent.
Nelze vyloučit zásahy z Pekingu, ale ty dokonce ani nemusely být nutné. Drobní investoři v Číně jsou koneckonců nevyzpytatelní, rádi odhadují, s čím přijde tamní vláda a nebojí se ani velkých sázek. Dnešní průběh obchodování by tak mohl teoreticky být pouhým odrazem milionů čínských investorů, kteří znovu přikročili k akci, možná poháněni nadějí a předpoklady dalšího uvolňování čínské politiky.
Za tento měsíc však i nadále Shanghai i Shenzhen Composite ztrácejí 1,7 a 6 procent, za rok odepsal Shanghai Composite 2,6 procenta, ale Shenzhen je 19 procent v zisku. Od červnového vrcholu však oba dva indexy ztrácely v řádech desítek procent, Shanghai 39 a Shenzhen dokonce 46 procent. Nových dat z Číny v poslední době nepřišlo mnoho, víkendová data byla však smíšená. Maloobchodní tržby za srpen sice překonaly mírně očekávání, tempo růstu průmyslové výroby však zklamalo.
Zdroj: FT, BBG