Data o čínském zahraničním obchodu za srpnem nepotěšila, vývoz se y/y snížil o 5,5 procenta (viz graf), čekalo se však zhoršení o 6,6 % (agentura Bloomberg). Horší statistiku vykázal též dovoz ,který se v srpnu nečekaně propadl o 13,8 procenta, tedy téměř dvakrát více, než co odhadoval trh. Obchodní bilance skončila minulý měsíc v přebytku 60,2 mld. USD (+17 mld. USD m/m).
Objem obchodní výměny se minulý měsíc zhoršil prakticky u všech hlavních čínských obchodních partnerů. V případě Japonska došlo k y/y poklesu o 10,3 %, Austrálie -21,5 %, Rusko -33 %, Evropská unie -13 %, Německo -18,5 %, Velká Británie -11 %, Francie -14,3 %.
Dnešní data poukazují na pokračující útlum čínské ekonomiky, který přes kanál zahraničního obchodu negativně dopadá také na evropské, potažmo globální hospodářství. Pětinový pokles obchodní výměny s Německem je navíc špatnou zprávou také pro české podniky.
Čínská ekonomika je tradičně velmi proexportně orientovaná a zpomalování vývozní dynamiky představuje (další) překážku v naplňování růstového cíle HDP na úrovni 7 %. Čínskému vývozu by mohla pomoci první devalvace juanu po 21 letech, i když positivní efekty oslabení kurzu se mohou projevit teprve s delším časovým odstupem. Podle dříve zveřejněných statistik průmyslové produkce a indexu nákupních manažerů nejsou ani vyhlídky do budoucna pro čínský vývoz příliš optimistické.
Horší importní data navíc indikují oslabenou domácí poptávku, což posiluje spekulace o rozšíření vládního stimulačního balíčku (část zhoršení však jde na vrub nižším cenám komodit, což následně snižuje celkovou hodnotu pořízených dovozů).