Čínská ekonomika zpomaluje a investoři se zbavují aktiv z rozvíjejících se trhů. Oblíbenost prezidentů v Latinské Americe klesá. Jak se však někdy říká, na světě existují čtyři druhy ekonomik – rozvojové, rozvinuté, japonská a argentinská a zdánlivá jihoamerická argentinská ekonomická výjimečnost se opět projevuje i nyní. Argentinské dluhopisy se od začátku srpna mohou pyšnit 6procentním výnosem a popularita argentinské populistické prezidentky Cristiny Fernández se podle posledních průzkumů drží na solidních 48 procentech a to navzdory stagnující ekonomice a odhadované 20procentní inflaci.
Důvod pro tento jednoznačný nesoulad je podle mnoha analytiků jednoduchý, investoři kupují argentinské dluhopisy v očekávání obratu, který by měly přinést říjnové prezidentské volby. Volby, které se budou konat koncem října, by podle jejich očekávání mohli přinést novou vládu, která zruší neudržitelnou hospodářskou politiku, která udržela současnou prezidentku ve funkci dvě volební období a předtím ještě i jejího zesnulého manžela a bývalého argentinského prezidenta Néstora Kirchnera.
Nevídaná popularita argentinské prezidentky
Popularita současné hlavy státu Fernández pravděpodobně podle poradce prezidentského kandidáta Mauricia Macriho pramení ze tří základních důvodů – je to žena, navíc ještě vdova a hlavně odchází z funkce. Cristina Fernández v nadcházejících volbách již kandidovat nemůže. Každopádně oblíbenost argentinské prezidentky je dvakrát taková než u chilské prezidentky Michelle Bachelet a dokonce osminásobná než u brazilské prezidentky Dilmy Rousseff. A to navzdory faktu, že stejně jako brazilská prezidentka je zapletena do korupčního skandálu okolo státní ropné společnosti, byla i funkční období Fernández opředena korupčními skandály a letos se o ní hovořilo v souvislosti s aférou ohledně smrti argentinského prokurátora v návaznosti na vyšetřování teroristického útoku v Buenos Aires v roce 1992. Je to ale právě aktuální popularita argentinské prezidentky, která by mohla vítězi voleb, které se budou konat 25. října zároveň ztužit situaci s ohledem na zvrácení jejích intervenčních politik.
Zásadní povolební změny?
Je jasné, že se Argentina po volbách změní, ale tyto změny podle Stratforu nebudou pravděpodobně tak zásadní, v jaké doufají globální pozorovatelé. To by mohlo zhatit veškeré naděje investorů do argentinského dluhu jako je například George Soros, že Buenos Aires konečně vyřeší dlouhotrvající právní spory s věřiteli a brzy se tak vrátí na mezinárodní kapitálové trhy. Obliba Fernández totiž mimo jiné vyjadřuje i širokou podporu velké části politik implementovaných během jejího funkčního období. A to i přesto, že argentinská ekonomika rychle rostla na počátku nového milénia, ale její vzestupný trend se od té doby zastavil a zasekla se tak na relativně vysoké úrovni. Soukromý sektor tak ani v očekávání zlepšení situace nepřikročil k propouštění.
Tato relativně vysoká úroveň ekonomiky by se však snadno mohla propadnout, pokud se nová vláda bude muset potýkat s poklesem devízových rezerv, rostoucím schodkem rozpočtu financovaným tištěním peněz a odhadovaným 17procentním propadem hodnoty vývozu v prvních sedmi měsících tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím roku 2014. Tato situace totiž rozhodně není udržitelná.
Například výdaje na dotace vylétly oproti 0,8 procentu hrubého domácího produktu v roce 2006, tedy rok předtím než nastoupila do funkce Fernández, na 5,1 procenta v loňském roce a snížení těchto výdajů bude politicky velice obtížné. Ve svém srpnovém projevu na burze cenných papírů v Buenos Aires se současná prezidentka navíc vyjádřila jasně v tom smyslu, že žádná z jejích politik nepotřebuje změnu a zvláště pak se to týká odstranění měnových omezení, které podporují argentinské peso.
Argentinské peso
Zatímco brazilský reál se letos propadl proti dolaru o třetinu, argentinské peso oslabilo pouze o 8 procent, ovšem tamní centrální banku to stálo jen v srpnu propad devízových rezerv o 342 milionů dolarů na 33,6 miliardy dolarů. Rozšířila se tak i mezera mezi oficiálním měnovým kurzem 9,3 peso za dolar a 15,5 peso za dolar na černém trhu. Důvodem k oblibě argentinské prezidentky může však také být prostá nostalgie, se kterou Argentinci vzpomínají na posledních 13 let rozmachu pod vládou Fernández a Kirchnera. Současná prezidentka si tak v průzkumech oblíbenosti pravděpodobně vede dobře, hlavně proto, že svůj úřad opouští bez možnosti návratu.
Zdroj: FT