Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reakce evropských trhů na čínské kotrmelce se prohlubuje, indexy se tento týden asi propadnou

Reakce evropských trhů na čínské kotrmelce se prohlubuje, indexy se tento týden asi propadnou

12.08.2015 14:03
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Čínská centrální banka překvapila svým tahem a znovu oslabila kurz čínského juanu proti zbytku měn a snaží se tak podpořit svojí proexportně orientovanou část své ekonomiky. Některé země tento tah vnímají jako další výstřel v měnových válkách, kdy se formou devalvace snaží Čína vylepšit postavení svých exportérů vůči ostatním.

Čína v nedávné době čelila a dále čelí problémům na akciovém trhu, kdy čínské indexy jako Shanghai Composite nebo Shenzhen Composite v závěru seancí ztrácely kolem pěti procent. Na to regulátor zareagoval zákazem short-sellingu a masivní podporou trhu nákupy akcií. Panika se šířila v obavách, že se blíží vrchol akciových trhů, které v Číně masivně rostly. Růst byl hnán hlavně rychlostí s jakou se čínské domácnosti zadlužovaly a kupovaly co jim právě přistálo pod ruce.

Dalšího výplachu se dočkaly čínské indexy poté co byla zveřejněna předběžná data o čínském indexu nákupních manažerů společnosti Caixin, které nepříjemně překvapily červencovým propadem na 15měsíční minima. Na začátku srpna indexy nadále oslabovaly a střídaly tak prudké růstové jednodenní zisky. K negativnímu sentimentu přispěl výzkum o čínské průmyslové aktivitě, který se snižuje poměrně mnohem více, než se na začátku července čekalo. Jednalo se o největší propad za dva roky v počtu objednávek.

Dnes jsme svědky bezprecedentních zákroků čínské centrální banky, která v obavách o šíření negativního sentimentu uvolňuje ruce exportérům a v očích zahraničních importérů zlevňuje čínskou produkci.

Čínská centrální banka dnes ráno devalvovala hodnotu čínské měny podruhé v řadě ve dvou dnech. První den o dvě procenta a dnes o dalších 1,6 %. Včera se tak kurzu proti dolaru posunul na hladinu 6,32 CNY za jeden dolar. Dnes jsme se dočkali dalšího oslabení kurzu juanu, kdy se kurzu dostal až někam k 6,45 a následně jemně posílil na aktuálních 6,3855. Viděli jsme tak největší zásah čínské centrální banky do vývoje kurzu vlastní měny od roku 1994.

Evropské burzy reagovaly znovu jako včera výprodeji. Například FTSE100 právě oslabuje o 1,28 %, zatímco DAX oslabuje zatím -2,35 % a dostal se velmi blízko 11 000 b., když během dopoledne na chvíli navštívil teritorium i pod 11 000 bodů. Ze sektorů je na tom úplně nejhůře sektor produktů pro osobní spotřebu nebo pro domácnost. V závěsu je zboží dlouhodobé spotřeby jako domácí spotřebiče a auta.

Z indexu trpí nejvíce proexportně orientované společnosti, které mají podíl svých tržeb plynoucích z čínského trhu. Importované produkty se devalvací kurzu čínské měny v očích spotřebitelů zdraží. Investoři se tak bojí dopadu na prodeje jednotlivých společností. Tento strach může být přehnaný. Z indexu nejvíce odepisuje tento týden Henkel, který ovšem dnes reportoval svoje výsledky, takže jeho výkon tím může být značně ovlivněn. Hned druhou největší ztrátu inkasuje německá automobilka Daimler se ztrátou tento týden zatím kolem 8 %. Hned v závěsu je BMW, Continental AG, adidas nebo Beirsdorf se ztrátou přes 5 %.

Švýcarský index klesá o -1,71 % na 9265 bodů. CAC 40 ztrácí 2,17 % na 4988 b., když za celý týden oslabuje o 3,34 %. Situace na indexu je podobná, nejvíce ztrácejí za tento týden akcie Valeo, LVHM, Peugeot Airbus, Pernod Ricard, Kering nebo Renault a L’Oreal SA, který ztrácí 5,43 % tento týden.

 Na krok čínské centrální banky a její devalvaci samozřejmě zareagovaly také lokální asijské měny, kdy indonéská rupie, malajský ringgit i jihokorejský won oslabily proti americkému dolaru ve strachu, že krok Číňanů rozpoutá další bitvu měnových válek.

Zdroj: Reuters, Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data