Finální data Eurostatu potvrzují, že se inflace v devatenácti zemích platících eurem v červnu udržela nad nulou. Dosáhla 0,2 procenta po květnovém zvýšení na 0,3. Tento výsledek není překvapivý, předběžné výsledky zůstaly bez revize. K žádné změně nedošlo ani u jádrové inflace, která v červnu dosahovala 0,8 procenta.
Mírně zpomalily ceny potravin, které jsou o 1,1 procenta výš než před rokem. Energie jsou levnější o 5,1 procenta a za červen tak táhly inflaci směrem dolů (v květnu byl jejich pokles méně výrazný). V případě průmyslového zboží vidíme meziroční nárůst cen o 0,3 procenta, což znamená další lehké zrychlení. Ceny služeb se naopak vrátily k 1,1procentnímu růstu po přechodně rychlejším zdražování v květnu. Ve struktuře inflace došlo ve finální zprávě pouze k drobným korekcím.
Velkou měrou se na lehkém stlačení inflace podílely energie, zatímco u jádrových položek byl pohyb smíšený a jádrová inflace se tedy snížila jen nepatrně. Svého dna zřejmě už dosáhla v prvním kvartále a nyní by se už měla posouvat vzhůru. Stále však čekáme, že to bude pomalý proces.
Regionálně vykazují nejvyšší inflaci Malta s Rakouskem, na opačné straně stojí Kypr s Řeckem, které stále nevybředají z deflace. Inflace v Německu dosáhla nepatrných 0,1 procenta a v červnu zaostala za předpoklady. Francie vykázala 0,3procentní inflaci, Itálie 0,2procentní.
Pro finanční trhy i politiku ECB jsou dnešní data neutrální. Program kvantitativního uvolňování bude postupovat beze změny a banka nemá důvod uvažovat o úpravách, což by mělo potvrdit i dnešní jednání.