ČR
Na Pražské burze se včera obchodovalo po většinu dne spíše bez zájmu investorů, nicméně aktivita vzrostla na konci dne a to především na akciích společnosti a . Mezi poražené včera patřily především akcie společností a VIGu (včera bez nároku na dividendu).
Velmi limitovaná poptávka z řad lokálních investorů, na straně druhé pokračující prodejní zájem zahraničních investorů nejenom na Pražské burze (ČEZ, KOMB, TELEC, CETIN, VIG), ale v celém regionu.
Nejvyšší volatilitu zažil finanční sektor. Akcie (-1.68 %) pod tlakem od ranních hodin oproti zavírání krátkých pozic na akciích (+1.66 %) před zítřejším svátkem v Rakousku. Opětovným vítězem však zůstaly akcie společnosti O2 (TELEC), které si připsaly 7 %.
Evropa
Ostře sledovaná řecká jednání včera nevedla k žádnému podstatnému výsledku. O možném řešení v horizontu pár dnů někteří ze zainteresovaných hovořili, komentářů k Řecku v agenturách proběhlo dost. Naproti tomu německý ministr financí nebo šéf ECB byli spíše skeptičtí. Optimismus však trhům evidentně zůstal. Zajímavé zprávy přineslo jednání ECB. V hlavních bodech se žádné překvapení nekonalo: Politika zůstala beze změny, prognóza pro inflaci stoupla, ECB chce dokončit QE podle plánu. Krom toho ale prezident Draghi řekl, že nevidí důvod program nákupu dluhopisů navyšovat. Z nových dat potěšil maloobchod v eurozóně.
Další výrazný růst jsme viděli na německých dluhopisových výnosech, kde desetiletá splatnost už sahá po 0,9 procenta. Podobně jsou na tom francouzské výnosy. Směrem vzhůru působí optimismus o Řecku, který snižuje poptávku po bezpečí, a zároveň i zprávy z ECB. Naproti tomu řecké výnosy spadly a jinde na periferii vidíme pouze mírnější nárůst. Akciové trhy v Evropě byly úspěšné dopoledne, načež jim náladu pokazila ECB.
Německý DAX připsal 0,8 %, britský FTSE +0,32 %. francouzský CAC 40 +0,59 %, celoevropský STOXX600 - 0,13 %.
USA
Sentiment na trzích včera udávala zřejmě se blížící dohoda mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli. ECB nechala dle očekávání sazby bez změny. V reakci na tiskovou konferenci Maria Draghiho se vydaly vzhůru výnosy na státních dluhopisech v eurozóně i USA po zvýšení odhadu letošní inflace a zmínce, že nebude třeba prodlužovat kvantitativní uvolňování. Pozitivně zprávy vyznívají pro euro, které posílilo nad úroveň 1,125. V zámoří pak bylo reportováno hned několik makrodat. Americký soukromý sektor dle ADP vytvořil v květnu v souladu s očekáváním 200 tis. pracovních míst. Schodek obchodní bilance se v dubnu snížil na 40,9 mld. USD, když se čekalo 44 mld. USD. Po pondělním růstu průmyslového ISM indexu dnes zklamal průzkum ze sektoru služeb, když došlo k poklesu na 55,7 b. z předchozích 57,8 b.
Ve 20 hodin středoevropského času byla dále zveřejněna béžová kniha, která je založena na údajích od regionálních bank Fedu. Dle reportu americká ekonomika v posledních dvou měsících mírně rostla, ačkoli některé regiony byly negativně zasaženy silným dolarem a zpomalením investic v energetickém sektoru. Sedm z dvanácti regionů reportovalo mírný růst. Zbývající regiony označily růst za nepatrný. Růst zpomalil pouze v jednom regionu. Negativní působení silného dolaru zmínily federální banky z Bostonu, Clevelandu, Chicaga, Minneapolis a Dallasu. Ke zlepšení došlo na poli zaměstnanosti a ve většině regionů i k růstu mezd. Béžová kniha je důležité vodítko pro rozhodování měnového výboru ohledně nastavení měnové politiky. Příští zasedání FOMC je na programu 16. - 17. června.
Index S&P zakončil se ziskem 0,20 % na 2213 b. Bluechipový Dow Jones připsal 0,34 % a Nasdaq 0,45 %. Spolu s výnosy na státních dluhopisech rostly akcie bank a pojišťoven. Dařilo se také telekomunikačním nebo dopravním titulům. Vyšší výnosy na dluhopisech naopak nepomáhají utilitám a na akciích z energetického sektoru se projevilo oslabení ropy. Ztráceli také výrobci polovodičů.
Akcie Wendy´s, konkurenta McDonald´s nebo Yum!Brands, vyrazily výše o více než 5 % díky ohlášenému zpětnému odkupu akcií v objemu 1,4 mld. USD.
Ropa WTI poklesla o necelá 3 %, když převažuje očekávání, že OPEC na klíčovém zasedání v pátek znovu nebude omezovat těžbu. Zlato se pohybovalo kolem 1185 USD za unci.
Asie
Růst amerických akcií a spekulace o tom, že Řecko v nejbližších dnech vyřeší zadlužení s věřiteli, které podpořilo prohlášení řeckého ministerského předsedy Alexise Tsiprase, poslalo většinu akciových trhů v Asii vzhůru. Regionální benchmark akciový index MSCI Asia Pacific se změnil jen málo a uzavřel na hodnotě 150,23 bodu. Jihokorejský index Kospi připsal 0,2 procenta, australský S&P / ASX 200 Index vzrostl o 0,2 procenta a novozélandský index NZX 50 posílil o 0,1 procenta.