Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou v květnu, dle finalizovaných údajů, klesá na 90,7 bodů z dubnové úrovně 95,9 b. Květnový výsledek je o 2,1 bodu lepší než předběžná data z počátku měsíce a současně mírně překonal konsensus nastavený na 89,5 b.
Zhoršení však na meziměsíční bázi zaznamenaly oba hlavní subindexy: hodnocení současných podmínek i očekávání do budoucna a hlavní index tudíž klesá (ve stínu obav o hospodářské oživení) na své šesti měsíční minimum.
Inflační očekávání v květnu shodně poskočila o 0,2 p.b. na 2,8 % jak pro roční výhled, tak pro 5-10letý inflační horizont.
Z reportu vyplývá obava domácností, že se pomalejší ekonomický růst promítne do pomalejšího růstu mezd, což v kombinaci s vyšší cenou pohonných hmot (dále) přibrzdí nákupní optimismus. Dnešní revidovaná data o americkém HDP v 1Q15 tyto obavy jen potvrzují. Již první předběžný údaj totiž negativně překvapil tím, že ukázal růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí pouze o 0,2 procenta. Ani to však nebylo vše. Doplňování a zpřesňování údajů vedlo k revizi dál k horšímu. Dnešní druhá zpráva ukazuje, že HDP klesl o 0,7 procenta (q/q).
Konkurenční index spotřebitelské důvěry, sestavovaný Conference Board, sice v květnu nepatrně vzrostl na úroveň 95,4 b., avšak protichůdný vývoj spotřebitelského optimismu je dán odlišnou metodikou, resp. jinými váhami, které Michiganská univerzita a Conference Board přiznávají hodnocení současné, resp. budoucí situace.
Slabší data z Michiganské university reflektují snížený nákupní apetit amerických domácností, což by mohlo mít negativní konsekvence pro soukromou spotřebu, která tvoří největší část domácího produktu USA.