Japonský jen spadl dnes vůči dolaru na nejnižší úroveň od roku 2007, čímž posílil přitažlivost kontraktů denominovaných v japonské měně. Navíc Čína, která je největším odběratelem kaučuku, plánuje podle pondělního vyjádření Národní rozvojové a reformní komise veřejně-soukromé investice do infrastruktury ve výši téměř 322 miliard dolarů. Cena kaučuku v Tokiu tak dnes vzrostla nejvíce od května 2013.
Listopadový kontrakt na kaučuk na Tokijské komoditní burze vyskočil o 6,3 % a nakonec se usadil na 231,2 jenech za kilogram, což zhruba odpovídá 1886 amerických dolarů za metrickou tunu. Jedná se o nejvyšší cenu od dubna 2014. Kaučukový kontrakt s vypořádáním v září na Šanghajské burze futures vzrostl o 3 % a uzavřel tak na 14370 Juanech, tedy zhruba 2316 USD, za tunu.
Cena kaučuku na Tokijské komoditní burze za poslední dva dny.
Producenti kaučuku, kteří společně představují zhruba 92 % světové produkce této komodity, se tento měsíc dohodli, že se pokusí hledat nové způsoby jak ceny kaučuku posílit. Cena základní suroviny pro výrobu pryží v posledních letech přitom rapidně poklesla. Ze společného prohlášení Asociace zemí produkujících přírodní kaučuk vyplývá, že jednou z cest ke zlepšení situace by mohla být i společná obchodní platforma.
Cena kaučuku za poslední rok.
Podle analytika tokijského obchodníka s komoditami Yutaka Shoji Co. ceny kaučuku výrazně podpořil optimismus ohledně čínské poptávky ruku v ruce se slabším jenem.
Zásoby kaučuku sledované Šanghajskou burzou futures podle jejích dat klesly v tomto roce o 15 % a tento měsíc dosáhly zdaleka nejnižší úrovně od září 2013.
Největší dodavatel kaučuku, kterým je Thajsko, pracuje podle pátečního vyjádření ministra pro přírodní zdroje a životní prostředí na cestách k omezení nabídky s cílem nastartování růstu cen a to včetně omezení oblastí výsadby kaučukovníků až o 27 procent během následujících dvou let.
Zdroj: BBG