zveřejní svá čísla za 1Q15 již zítra (12. května). Tržby i provozní zisky EBITDA by měly meziročně poklesnout zhruba o 5% k 50, resp. 20 mld. Kč. Meziročně nižší realizované ceny elektřiny (39.5 EUR/MWh v roce 2015 proti 44.5 EUR/MWh v roce 2014) by měla částečně kompenzovat vyšší výroba, především v uhelných elektrárnách (celoroční cíl +18 %), či pokračující nákladové úspory.
* CEZ Kons. (14)
Konferenční hovor: úterý, 12. května, 16:00 (CET); +420 203 043 2440; PIN: 546385#
Větší pozornost než samotná čísla může přitáhnout návrh výše dividendy pro letošní rok. Ačkoliv návrh obvykle nebývá součástí zprávy o výsledcích, tentokrát by tomu tak být mohlo. Společnost totiž již dříve indikovala, že dividendu navrhne v první polovině května a příliš času tak již nezbývá.
V prognóze počítáme s udržením loňské výše dividendy na úrovni 40 Kč na akcii, což by trh zřejmě přijal pozitivně (konsensuální odhad dle údajů Bloomberg je 32 Kč). Nezbytným předpokladem by ale bylo zvýšení pásma stávajícího výplatního poměru (50-60%) k úrovním, které přesáhnou 70 %. Poté, co oficiálně oznámil, že se nebude ucházet o 66% podíl Enelu v Slovenských elektrárnách považujeme zvýšení horní hranice pásma výplatního poměru až na 80 % za realistické.
Navzdory plánovaným nákladovým úsporám (pokles fixních provozních nákladů o 16 % vůči původním plánům z května 2014, tj. +4,6 mld. Kč v roce 2015) zůstává výhled pro vývoj zisků v následujících třech letech v případě jeden z nejslabších mezi evropskými výrobci elektřiny. V sektoru tak v tomhle ohledu preferujeme spíše než tuzemskou energetiku raději francouzský , německý , či španělský , kteří podle nás dokáží lépe těžit ze stávající situace nejen v energetice, ale i na finančních trzích. V regionu ovšem může být i v dalších týdnech atraktivnější sázkou než polské utility (především v případě navržení čtyřicetikorunové dividendy), kolem kterých panuje stále řada rizik a nejistoty, ať už v souvislosti s plánovanou konsolidací v sektoru (PGE+Energa?, Tauron+Enea?), či nucenou pomocí polským ztrátovým dolům.
Celou analýzu v angličtině si můžete stáhnout ZDE.