Jednotlivé rozvíjející se trhy (EM) jsou rozdílně citlivé na vývoj na trhu s komoditami, na posilování dolaru a změnu politiky Fedu, různé jsou i jejich vnitřní podmínky. Je tak pravděpodobné, že bude docházet k dalšímu prohlubování jejich ekonomického vývoje. Země BRIM (Brazílie, Rusko, Indie a Mexiko) by měly jako celek v následujících 12 měsících růst o 1,5 až 2,5 %. Inflace by se v zemích BRIM měla pohybovat kolem 6 – 7,5 %. Minulé cykly utahování americké monetární politiky sebou obvykle nesly vyšší volatilitu na rozvíjejících se trzích. Investoři si ještě pamatují problémy, které v souvislosti s plánovanou změnou politiky Fedu přinesl rok 2013, a nyní zkoumají, jak odolná budou EM aktiva ve chvíli, kdy k posunu politiky skutečně dojde. Podle našeho názoru by rozvíjející se trhy jako celek měly být schopny čelit postupné a očekávané změně, ale najdou se i výjimky.
Náš názor se opírá i o to, že většina EM vstupuje do nové fáze cyklu s vysokými rezervami, nižší vnější zadlužeností a flexibilními kurzy. To vše by mělo zvýšit jejich odolnost vůči růstu „bezrizikových“ sazeb a možná i vůči delšímu období silného dolaru. Obecně platí, že lepší je i ekonomická politika a v řadě rozvíjejících se trhů mohou centrální banky učinit proticyklické kroky. Ve srovnání s minulostí jde o významné plus. Na druhou stranu ale platí, že vysoká nabídka globální likvidity vytvořila také problémy. Například v Číně došlo k výraznému růstu zadlužení a problémy může způsobit korporátní dluh napříč všemi rozvíjejícími se trhy. Svou roli bude hrát i uvolňování ze strany ECB a BoJ, které by mělo pomáhat těmto trhům v Evropě a Asii, naopak Latinská Amerika bude v tomto ohledu zranitelnější.
Reagovaly už EM plně na změny na komoditních trzích? Podle našich analýz se tak stalo zejména přes oslabení měny a k tomu se přidává snaha o fiskální konsolidaci, která počítá s nižšími cenami komodit. Některé země ale zaostávají a stále nepočítají s tím, že nižší ceny komodit představují dlouhodobější šok. Dovozci komodit se adaptovali rychle a už nyní těží z nižších deficitů běžných účtů a zlepšené rozpočtové situace.
Je namístě optimismus v případě Ruska? Tato země bude pravděpodobně i nadále čelit problémům, které budou pramenit z nižších cen ropy a geopolitických tenzí. Pravděpodobná je hluboká recese a relativně vysoká inflace. Vnější závazky by ale měly být spláceny díky vysokým rezervám a přebytku běžného účtu. Ovšem za předpokladu, že nedojde ke zhoršení ve finančním systému a na východní Ukrajině. Riziko zde není zanedbatelné. U ruských aktiv vidíme příležitosti zejména u firem se silným tokem hotovosti. V případě Brazílie čekáme pokles ekonomiky o 0,5 – 1 %, inflace by se měla držet nad 6,5 %. Jde o makroekonomickou výzvu spojenou s politickými problémy.
Zdroj: Pimco