I přesto, že aktivita v čínském zpracovatelském sektoru klesla v dubnu na nejnižší úroveň za poslední rok, jak vyplynulo z průzkumu mezi nákupními manažery, asijské akcie povětšinou dnes rostly. Burzy v Tokiu, Šanghaji a Soulu dokonce atakovaly několikaletá maxima.
Dubnová aktivita v čínském zpracovatelském sektoru předběžně zveřejněná vyšla na úrovni 49.2, což je méně než odhadoval Reuters na úrovni 49,6. Minulý měsíc oficiální PMI v Číně zveřejněné čínskou vládou bylo na úrovni 50,1, což bylo lepší než finální PMI zveřejněné na úrovni 49,6, což ukazovalo na snížení aktivity ve zpracovatelském sektoru Číny. Hranice 50 bodů totiž od sebe odděluje právě expanzi a snižování aktivity ve zpracovatelském průmyslu.
Zveřejněná data způsobila volatilitu na čínských trzích. Čínský index Shanghai Composite kolísal mezi zisky a ztrátami, potom ale vystoupal na sedmiletá maxima o zhruba 0,4 %. Hongkongský index Hang Seng připisoval přibližně 0,6 %. Nejvíce rostly akcie producentů oceli a mediálních společností jako například Baotou Steel. Nejvíce odepisovaly akcie finančních společností.
V Hongkongu se nejméně dařilo akciím kasin. Ztráty vedl Sands China.
Čínské akcie rostou a podle komentářů v čínských médiích býčí trh teprve začal a růst má plnou podporu čínské strategie rozvoje a ekonomických reforem.
Japonská index Nikkei si dnes připsal 0,2 % a uzavíral na úrovni 20187 bodů. Pokračoval tak ve spanilé jízdě nad 20000 body. Dosáhl dokonce na nové patnáctileté maximum, potom co nad hranicí 20000 uzavíral včera poprvé po patnácti letech.
Index S&P ASX 200 spadl o 0.1%, projevilo se tak na něm zklamání z čínských dat. Čína je nejdůležitějším australským obchodním partnerem.
Zdroj: Reuters, CNBC