Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zraky předních obchodníků s komoditami se upírají na Irán

Zraky předních obchodníků s komoditami se upírají na Irán

21.04.2015 17:18
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Teherán a Washington vstupují do poslední tříměsíční etapy konečných jednání o iránském jaderném programu. Tato jednání rozhodnou o osudu sankcí uvalených na Irán. Ve hře však není pouze iránská ropa, a proto největší světoví obchodníci s komoditami již netrpělivě čekají na tolik očekávaný návrat Iránu na světové trhy.


Proč se zraky obchodníků s komoditami upírají právě na Irán?
Irán je totiž nejen obrovským exportérem ropy a ropného paliva, ale z historického hlediska je i poměrně velkým dovozcem benzínu. Navíc je Írán jedním ze čtyř největších nákupčích pšenice, ječmene a rýže a jedním z deseti největších světových dovozců surového cukru na světě. Světoví obchodníci s komoditami jako je Cargill, Glencore, Vitol, Trafigura Beheer nebo Louis Dreyfus Commodities mají dlouhou historii, co se obchodování v Iránu týče. Ať už se jedná o vývoz ropy nebo dovoz benzínu, pšenice nebo rýže. Světový trh s ropou tak nemusí být jediný, kdo bude mít potenciálně z uvolnění obchodování s Iránem prospěch.

Velký potenciál

Irán přitom s téměř osmdesáti miliony obyvatel a obrovským potenciálem k ekonomickému růstu, pokud budou skutečně zrušeny sankce, nabídne jedny z největších světových obchodních příležitostí současnosti. Nynější evropské a americké sankce uvalené na Irán se sice soustředily na zastavení obchodování s ropou a plynem, nicméně omezily i možnosti v oblasti bankovnictví a zásilek. Tím nepřímo omezily i možnosti prodeje zemědělských komodit do Iránu.
Jak uvedl CEO Vitolu Ian Taylor, Vitol stejně jako jiní byl s Iránem v kontaktu, protože Irán byl jedním z největších hráčů na trhu. Dokud ale sankce nejsou skutečně zrušeny, nechystá se Vitol nijak jednat. Celé odvětví tak s napětím sleduje jednání USA s Iránem a podle ředitele Solaris Commodities Swithuna Stilla bude trh s komoditami první oblastí, kde bude zrušení sankcí skutečně znát.

Podle zveřejněných informací amerického senátu nezanedbávají důležitost Iránu ani velcí obchodníci s obilím jako Cargill nebo Dreyfus. Ti přikládají zrušení sankcí dokonce takovou váhu, že zaměstnali ve Washingtonu lobbisty. A nejsou jediní, lobbisty zaměstnal i například přední americký obchodník s rýží Seaboard.

Současná situace
Obchodníci s komoditami přestali s iránskou ropou ve velkém obchodovat v roce 2012 a 2013, kdy Evropa a USA představili poslední sadu sankcí. Ještě předtím byly společnosti jako Vitol, Trafigura a Glencore podle odhadů odvětví mezi pěti největšími dodavateli benzínu do Iránu. Obchod s komoditami byl zproštěn sankcí a pokračoval i nadále.

Kupříkladu Glencore prodal podle veřejně dostupných informací v loňském roce do Iránu zemědělské komodity v hodnotě 162 milionů amerických dolarů. A je to jen čtvrtina z 659 milionů dolarů, co Glencore vyvezl do Iránu před dvěma lety. A to právě z důvodu stále těžšího vývozu do Iránu kvůli bankovním a dopravním omezením. Irán doteď řešil nedostatek komodit barterovými obchody se zeměmi jako je například Indie. Co se benzínu týče, zvýšil Irán domácí produkci, ovšem kvalita produktu byla nízká, což vedlo k e znečištění ovzduší v největších městech.

I washingtonská firma Ferrari & Associates potvrzuje, že s rostoucí nadějí, že obchodníci s komoditami budou moci vtrhnout zpět na iránský trh, roste i počet jejích klientů, kteří se zajímají o možnosti obchodování s Iránem. Tato firma lobbovala u americké vlády právě ve prospěch obchodníků s komoditami v iránské záležitosti. Problémem ovšem zůstává například fakt, že některé banky by byly přinejmenším váhavé, co se týče poskytování finančních prostředků, i kdyby byly sankce zrušeny. Navíc je samozřejmě zásadní, aby předběžná dohoda mezi Iránem na straně jedné a USA, Francií, Velkou Británií, Ruskem, Čínou a Německem na straně druhé byla napevno finalizována.

Zatím není jasné, kdy přesně budou sankce zrušeny. Jisté ovšem je, že celá dohoda bude muset být nejprve zavedena a ověřena mezinárodními inspektory. Je však nepravděpodobné, že se tak stane před začátkem roku 2016.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Rusko a Čína zřídí společný fond rizikového kapitálu
21.04.2015 13:11
Rusko a Čína zřídí společný fond rizikového kapitálu, který bude mít k...
Maďarské sazby, podle očekávání, klesají na 1,8 %
21.04.2015 14:07
Maďarská centrální banka (MNB) se dnes na svém měnovém zasedání rozhod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2025
21:58Vítězem německých voleb je CDU/CSU. Merz chce rychle sestavit vládu
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data