FED má před sebou jedno velké rozhodnutí a to zvýšení úrokových sazeb po letech prakticky nulových sazeb. Za ním stojí druhé neméně podstatné rozhodnutí a to vyfukování gigantického portfolia dluhopisů, které tak tvoří největší portfolio dluhopisů na světě s pevným úrokem.
Za méně než rok se FED musí rozhodnout zda-li reinvestovat 216 miliard dolarů z dluhopisů, jejichž maturita nastane na začátku roku 2016, nebo je prostě nechat maturovat a snížit tak svou bilanční sumu. Vynecháním reinvestice FED zvýší objem dostupných cenných papírů pro investory a zvýší tak tlak na růst výnosů.
Snížení objemu portfolia dluhopisů v objemu 4,2 bilionu by doplnilo zvyšování sazeb a tak celkový obrázek reverzní operace k masivnímu uvolňování, které FED spustil nákupem dluhopisů kvůli motivu zrychlení regenerace ekonomiky po nejhorší recesi od 30. let 20. století.
Načasování takové operace bude klíčové. Šéfka FEDu Janet Yellenová se stále obává, že ekonomika a její růst zůstává křehký, proto růst úrokových sazeb bude pozvolný a opatrný. Rozhodnutí začít vypouštět portfolio dluhopisů může dát dokonce důvod k zpomalení nebo zastavení růstu úrokových sazeb po nějaký čas.
FED má dobrý důvod pro snižování objemu dluhopisů ve svém portfoliu. Nákupy a tedy pumpováním dolarů do bankovního systému ztížilo kontrolu nad cenou půjček přes noc. Se sazbami nastavenými kolem nuly to nebyl až takový problém, ale po zvýšení úrokových sazeb, budou úvěry over-night představovat další nástroj měnové politiky a FED tak bude hrát dominantnější roli na peněžním trhu. Ovšem s přebytkem likvidity na trhu se účinnost takového nástroje zmenšuje. V delším období plánuje FED držet pouze aktiva, která budou nezbytná pro efektivní a úsporné prosazení monetární politiky FEDu. Alespoň se o tom hovoří v zářijovém tiskovém prohlášení FED.
Těžká volba
Oznámení, kdy FED začne s vypouštěním svého obřího dluhopisové portfolia, bude velmi ožehavé téma. Zejména pak když nedávná data o zaměstnanosti, maloobchodních tržbách a produkci indikují, že se ekonomice stále nedaří optimálně. Nikdo tak s jistotou nedokáže říct, jak by na tuto informaci trhy reagovaly. Přílišné zbavování se dluhopisů v kombinaci s růstem úrokových sazeb by mohlo zadusit křehký hospodářský růst, což si trhy uvědomují.
První vlna maturity dluhopisů přijde v únoru roku 2016, do té doby má FED tři možnosti: reinvestovat dále, přestat reinvestovat a prostě nechat dluhopisy maturovat anebo začít pomalu se sestupným trendem objemu reinvestic, tak aby změna nebyla tak skoková, ale spíše pozvolná. Poslední varianta i podle analytiků a dalších odborníků vypadá jako ta nejpravděpodobnější. Bude to ta nejschůdnější varianta pro finanční trhy, které budou mít největší šanci se úspěšně akomodovat na nové podmínky na trhu.
Start snižování objemu dluhopisů pravděpodobně nepřijde dříve než FED zvýší alespoň o něco úrokové sazby, a s očekáváním růstu sazeb spíše v druhé polovině tohoto roku (někteří čekají dokonce až prosinec 2015) se zdá, že FED bude prozatím reinvestovat prostředky z dluhopisů a odsune strategii postupného snižování objemu držených dluhopisů do pozdější fáze roku 2016. To vše za předpokladu, že se americké ekonomice bude dařit dle očekávání FEDu. To znamená, že reálně se může se snižováním začít až třeba na začátku roku 2017. Rozhodující budou indikátory o stavu ekonomiky v USA.
Zdroj: Bloomberg