Dolar neustále sílí a otázka parity eura k dolaru visí ve vzduchu již nějakou dobu. Velké banky jako nebo Merrill Lynch věří, že se letos dočkáme. Jak uvedla Merrill Lynch v nedávném výhledu, euro bude podle ní dále slábnout a to i přes nedávné mírné posílení. Hodnota jednoho eura se podle předpovědí BAML vyrovná hodnotě jednoho dolaru do konce roku 2015.
Euro zažilo citelný pád potom, co z úrovně téměř 1,40 USD v polovině loňského roku spadlo v polovině března na 1,0484 USD. Od poloviny minulého měsíce se sice euro vzpamatovalo a v současnosti se obchoduje okolo úrovně 1,073 EUR za USD, nicméně i přesto věří v další velký europád. Jak BAML uvedla, pokud se podíváme dále než za krátkodobý horizont, měnová politika ECB bude i nadále tlačit na euro. Přes optimistické makroekonomické prognózy bude ECB podle BAML pokračovat v kvantitativním uvolňování až do září 2016 i v případě zlepšení ekonomických dat. Jestli kurz eura k dolaru výrazně oslabí pod současnou úroveň, bude podle BAML z velké části záviset na tom, zda trh začne očekávat druhou fázi kvantitativního uvolňování v příštím roce. Podle inflačních odhadů ekonomů BAML se banka, přestože je na to brzy, domnívá, že fáze ECB QE2 je nejspíše ve hře.
Všechny jejich odhady se zakládají na předpokladu, že americký Fed bude v následujících měsících i letech zvyšovat úrokové sazby. To bude pohánět poptávku po dolarech, protože investoři budou moct vydělat víc na investicích denominovaných v americké měně. Pro Evropu, kde se ECB snaží držet úrokové sazby na nejnižší možné úrovni v nejbližších 18ti měsících, to bude právě naopak.
aktuálně počítá pro eurodolar s cílovou cenou 1,04 EUR/USD a stejně jako BAML predikuje paritu eura k dolaru do konce tohoto roku. Ve výhledech se nebojí zajít ještě dál a předpovídá dokonce subparitu eura k dolaru pro první polovinu roku 2016. Jak v rozhovoru pro Bloomberg uvedla seniorní strategická analytička pro měnové trhy Phyllis Papadavid, klíčovým faktorem pro vývoj kurzu eura bude spíše než politika evropské kvantitativní uvolňování. Dřívější paritu nepředpokládá, protože euro se podle ní obchoduje v současnosti v určitém rozmezí, sice pomalu, ale výrazně reaguje na zprávy a bude potřebovat určitou spoušť, aby došlo k jeho radikálnějšímu oslabení. Katalyzátorem, který kurz eura vůči dolaru požene ještě níž bude podle Papadavid pravděpodobně spíše než Řecko Mario Draghi, kroky ECB a makroekonomická situace na trzích v USA a Velké Británii. ohledně Řecka očekává dohodu.
naopak nesouhlasí s myšlenkou, že euro do konce roku výrazně oslabí. Zdůvodňuje to historickými daty o průměrných obdobích sílícího dolaru. A současné sílící tažení americké měny jednoznačně překonává tyto historické průměry, což vede analytiky k závěru, že dolar od nynějška nebude již vůči euru výrazněji posilovat. I podle je sice současná úroveň dolaru nad většinou jejich ocenění, ale v době normalizace měnové politiky se podle Papadavid měny obvykle vracejí k úrovním dlouhodobějších ocenění. Nesmírně důležitý bude podle ní přístup Fedu a výnosy amerických dluhopisů.
Zdroj: BI, Bloomberg