Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zavede Řecko paralelní měnu?

Zavede Řecko paralelní měnu?

04.03.2015 15:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Mají peníze hodnotu jen proto, že stát prohlásí, že to jsou peníze? Nebo je nutné, aby všichni skutečně věřili, že jde o peníze a důvěřovali jim? Jde o staré dilema a Řecko je zemí, která by právě nyní chtěla znát tu správnou odpověď. Wolfgang Munchau na stránkách FT nedávno uvažoval o tom, že by řecká vláda měla vydávat speciální dlužní úpisy a nyní Paul Mason oživuje myšlenku peněz navázaných na budoucí daňové výnosy. Poukazuje na to, že řecký ministr financí Varoufakis před dvanácti měsíci na svém blogu uvažoval o vytvoření měny podobné bitcoinu. Ta by podle něho byla směnitelná za eura v kurzu jedna ku jedné. Byla by vydávána řeckým státem. Kdyby ji někdo držel dva roky, dočkal by se zisku, který by byl pokrytý daňovými výnosy.

Uvedené by napovídalo, že stát se svou vlastní měnou je stále solventní. Může totiž vždy vytvořit nové peníze a těmi lidem platit. Může tak vždy vytvářet deficity a používat státní finance na snížení nezaměstnanosti. Vše pouze pod jednou podmínkou – lidé musí věřit, že tento stát bude existovat i v budoucnu. Vše to odpovídá „státnímu“ pohledu na to, co dělá peníze penězi. Proč ale Řekové paralelní měnu nevytvořili? V praxi podobné pokusy byly, například v Argentině v roce 2001 či v Kalifornii v roce 2009. Zapadly ale do koše finanční historie, a to z toho důvodu, že ve skutečnosti jde o velmi hloupý nápad.

Jennifer McKeown z Capital Economics vysvětluje hlavní problémy spojené s popsaným plánem: „Kdyby Řecko mělo vlastní měnu, určitě už by nebylo členem eurozóny. Podle současných dohod je používání nové měny protiprávní. Zbytek zemí by Řecko nutil k opuštění unie. I kdyby k tomu ale nakonec nedošlo, fakticky by v eurozóně už nebylo.“ Pokud by nové daně byly vybírány v drachmách, vládní příjmy by se propadly, protože tato měna by k euru oslabila. Vláda dnes dosahuje primárních přebytků a nastala by situace, že eurová hodnota těchto přebytků by se snížila. Nakonec by tak došlo ke zhoršení schopnosti splácet mezinárodní závazky a ne k jejímu zlepšení.

Vláda by se mohla pokusit vybírat daně v eurech, ale to by při oslabující měně dolehlo na firmy a domácnosti. Nebo by vláda mohla změnit eurové dluhy na dluhy v nové měně, ale to už zní jako naprostý odchod z eurozóny. Na druhou stranu je podle nás jasné, že Řecko nyní není schopno dostát všem svým finančním závazkům a default bude muset v té či oné formě přijít. Ochotu investorů nadále mu půjčovat tedy neovlivňuje ani tak současná důvěryhodnost země jako to, jak moc budou její dluhy udržitelné po restrukturalizaci.

Zavedení paralelní měny sebou tak nese řadu negativ a nákladů, které by se objevily i v případě odchodu z eurozóny. Klíčové benefity naopak chybí. Celkově by šlo spíše o pokus zachovat si tvář, ale také o první krok ke skutečnému odchodu z eurozóny. Nelze ani ignorovat nevoli, s jakou by se ECB pravděpodobně na novou paralelní měnu dívala a jaké by to mělo důsledky pro řecké banky. Klíčovým problémem při takových pokusech zůstává prostá nedůvěra. Pokud vám vláda dává peníze, jejichž hodnota oslabuje, má to negativní dopad na samotnou měnu a následně i na přidružené systémy, včetně bank.

Autory jsou David Keohane a Joseph Cotterill.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Tvorba míst v americkém firemním sektoru zůstává slušná
04.03.2015 14:32
Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru americké ek...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
11:58Výpadky v IT infrastruktuře zasáhly napříč světem burzu i banky. Aerolinky žádají globální zastavení letů. Microsoft -3 %, Crowdstrike -15 %
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)