Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z extrému do extrému

Z extrému do extrému

20.10.2014 17:45

Trochu se zdá, že jdeme z extrému do extrému. Několikaletá rally na řadě trhů s rizikovými aktivy vyždímala z fundamentu maximum – ceny se dostaly na úrovně, které sice nejsou úplně odtržené od reality, jako třeba při dot.com bublině. Ale počítají s dost optimistickými scénáři. Tato rally je pak opakovaně prokládána obdobími, kdy trhy prudce korigují a naplno se otevírají stavidla úvahám o další finanční krizi a katastrofě. Co tahle prosté a neextrémní hledání nové rovnováhy?

Největším rizikem pro globální ekonomiku je podle mne stále Čína. Možná, že jím ale přestane být, ovšem ze špatného důvodu. Její pozici po čase opět převezme Evropa. Obě ekonomiky čelí významným strukturálním problémům. Čína se snaží změnit systém tak, aby byl systém zachován. Zní to jako nesmysl. Jak jinak ale nazvat snahu o vytvoření spotřebitelské společnosti bez toho, aby byla vytvořena společnost svobodná? Hovoříme přirozeně o tom, zda je možné, aby ekonomika fungovala zdravě bez toho, aby zdravě fungovala celá společnost.

Evropa ale v míře strukturálních problémů Číně výrazně sekunduje. A nemám tím na mysli dlouhou a ne vždy jednoznačnou diskusi o tom, jak moc je periferie konkurenceschopná (nákladově a, možná hlavně, kvalitativně). Či dilema nad tím, jak sladit snahy o snížení dluhu a kontraproduktivní fiskální utahování v utlumené ekonomice. Na mysli mám královnu všech strukturálních problémů Evropy – nefungují monetární unii. Monetární politika ECB, svázána všemi možnými formálními i neformálními provazy a řetězy, nemůže vyhovovat jádru a periferii současně. Tedy vyjma takové situace, kdy se i jádro propadne do stejných problémů, jako periferie. O druhé možnosti – že se periferie zvedne na úroveň jádra, zatím těžko uvažovat.

V úvodu jsem zapřemítal o tom, jak jdeme z extrému do extrému. Uznávám ale, že zamezit tomuto kyvadlu v pohybu je dost těžké. Respektive je těžké rozlišit, co je vlastně extrém a co realistický scénář. Současný vývoj v Evropě včetně Německa může být návratem k cestě vedoucí k postupnému rozpadu měnové unie. Cesta vede přes horšící se, či příliš pomalu se lepšící situaci v těžce zkoušených zemích, sociální a politické tenze a výstup jedné, či více zemí z eurozóny. Došlo by k rozhodnutí, že je lepší si projít jinou bolestí, než tou, kterou prochází nyní. Nebo nyní vidíme skutečně jen škobrtnutí na cestě k sice pomalému, ale přece jen jasně nastavenému klopýtání vpřed?

Rozpolcená je v této souvislosti role Německa – síla jeho ekonomiky na jednu stranu drží eurozónu jako celek nad vodou, reálně i částečně asi i psychologicky. Zároveň ale vyvolává dojem, že se potvrzuje německá ekonomická „pravda“. I přesto, že ta je příliš jednostranná a černobílá. Je totiž například evidentní, že celý svět nemůže být exportní lokomotivou. A ani jedna země nemůže být touto lokomotivou do nekonečna – nemůže do nekonečna půjčovat jiným zemím na to, aby spotřebovávaly její zboží (a ona si z nich importovala zaměstnanost). Německý pohled je tedy omezený na konkrétní místo a čas. A tato ekonomická časoprostorová polopravda znamená, že pokud se Německu povede dobře, bude považována za pravdu univerzální a prosazována i u politiky ECB.

Na závěr dva grafy, které ukazují vývoj v diskutovaném Německu a Číně. Commerzbank (ale nejen ona) je stále přesvědčena, že situace se v Německu zlepší. Z prvního grafu je vidět, že žluté „ranní ptáče“ míří stále nahoru. A podle historického vývoje toto ptáče má určitou vypovídací hodnotu. Necháme-li stranou přemítání o tom, kam to vlastně posílá eurozónu, vytvořila by podle tohoto indikátoru současná korekce pěknou nákupní příležitost minimálně na DAXu. Růst průmyslové produkce v Číně zamířil v srpnu prudce dolů, ale i zde je Commerzbank relativně optimistická a celoroční růst podle ní dosáhne 7,3 %. Na tvrdé přistání moc, na rally čínských akcií málo. Takže podle těchto projekcí a indikátorů si nyní skutečně procházíme dost emotivním extrémem.

sous 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 


Čtěte více:

Lízal (ČNB): Cenová stabilita versus stabilita cen
20.10.2014 14:15
Cenová stabilita a stabilita cen. To zní jako prašť nebo uhoď. A často...
Spekulanti jsou na zlatu dlouzí; poprvé za devět týdnů
20.10.2014 16:03
Důvodem může být zvyšující se obava o zdraví globální ekonomiky respek...
ECB dnes spustila nákup zajištěných dluhopisů
20.10.2014 15:40
Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájila nákup takzvaných zajištěn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu. Problémy měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)