Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa dováží hypotéční manýry předkrizové Ameriky

Evropa dováží hypotéční manýry předkrizové Ameriky

10.10.2013 7:29
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Američtí daňoví poplatníci museli zachraňovat zhroutivší se hypotéční giganty Fannie Mae a Freddie Mac, které se teprve šest let po splasknutí realitní bubliny mohou pomalu stavět na vlastní nohy. Tato zkušenost nicméně některým evropským vládám nebrání ve vytváření podobných institucí a programů na podporu majitelů domů a bytů.

Nizozemská vláda nedávno přišla se záměrem vytvořit vlastní verzi Fannie a Freddie, které by měly převzít část závazků přetížených bank a pomohly oživit místní realitní trh. Italské a britské úřady se podobného cíle snaží dosáhnout poskytováním státních záruk na některé typy hypoték, přesně jako to činí americká Federal Housing Administration (FHA).

Přímá státní podpora hypotéčním trhům se neobejde bez kritiky. Zastánci poukazují na to, že utlumená úvěrová aktivita evropských bank, kterým v rozvahách straší špatně zvážené půjčky z minulých let, dusí hospodářské oživení. Podle odpůrců tato stimulační politika povede k nafukování dalších bublin a udělá z nenasytných bank tvrdé lobbisty za další podporu poskytování hypoték, a to i rizikovějším klientům.

„Je to vysoce nezodpovědné,“ tvrdí Philip Booth, profesor pojišťovnictví a managementu rizika na londýnské Cass Business School. Státní podpora hypotékám prý snižuje tlak na banky, aby bedlivě sledovaly kvalitu portfolia, a pokrucuje úvěrový trh tím, že z bank snímá část rizika vyplývajícího z půjčení peněz.

Fannie a Freddie fungují tak, že samy hypotéky neposkytují, ale nakupují je od bank a pak je po balících pěchují do dluhopisů, které posléze prodávají dál. V roce 2008 musela hypotéční duo sanovat americká vláda ohromnou sumou 150 mld. USD. Zmiňovaný agentura FHA, která vybraným zájemcům dává na hypotéky garance, v září oznámila, že bude od ministerstva financí potřebovat hotovostní injekci, aby se mohla vyrovnat s kupícími se ztrátami z nastřádaných špatných úvěrů. Po nucené záchraně Fannie a Freddie několik amerických zákonodárců poukázalo na evropský hypotéční model jako na následováníhodnou alternativu, která nechává prostor mechanismům volného trhu.

V Evropě sice před krizí k sekuritizaci hypoték (balení do dluhopisů) občas docházelo, avšak praxe nebyla nijak rozšířená. Na rozdíl od USA jsou evropské hypotéky převážně financovány z úspor střadatelů či přes zajištěné dluhopisy.

Banky na kontinentě musí kvůli přísnější regulaci zvyšovat kapitálové poměry a omezovat riziko v rozvaze. Některé vlády proto nevidí jinou alternativu, než intervenovat a zajistit rozproudění úvěrové aktivity uměle.

Velká Británie včera představila iniciativu „Help To Buy“, v jejímž rámci bude vláda ručit za část některých hypoték. Majitelé domů o hodnotě až 600 tisíc GBP budou muset složit 5 % z ceny. Výměnou za malý poplatek odváděný bankou bude vláda garantovat téměř 15 % hodnoty nemovitosti. Program by měl trvat tři roky.

Podle příznivců iniciativy se tak na trh s bydlením dostanou i lidé s malými úsporami a developeři dostanou pobídky k stavbě většího množství domů. Podobné programy se setkaly s úspěchem v Kanadě i Austrálii. Počet zahájených novostaveb v Británii sice roste, ale stále je 40 % pod vrcholem z roku 2007. Kritici varují, že 12 mld. GBP, které hodlá vláda do garancí napumpovat, by mohlo přispět k nadměrnému růstu cen. Podle posledních dat počet schválených hypoték v zemi v srpnu vzrostl na nejvyšší hodnotu od února 2008. „Toto schéma není potřeba a to riziko za to nestojí,“ tvrdí Rob Wood, hlavní ekonom Berenberg Bank pro Británii.

V Nizozemí jde stát ještě víc v amerických šlépějích. Chce vytvořit instituci podobnou Fannie a Freddie, do níž by banky mohly převádět část svých hypotéčních portfolií. Hypotéky budou posléze zabaleny do dluhopisů a prodány velkým institucionálním investorům typu pojišťoven a penzijních fondů. Za pět let by měly být emitovány dluhopisy v hodnotě 50 mld. euro, což odpovídá 8 % nizozemského hypotéčního trhu. Vláda bude také garantovat tzv. národní hypotéční dluhopisy, které by bankám měly umožnit půjčovat si levněji, a využívat tak excelentního ratingu státu na stupni AAA.

V Itálii, kde je zadlužení domácností relativně nízké a jen malá část nemovitostí je zatížená hypotékami, dostane státní banka Cassa Depositi e Prestiti 2 mld. euro, které bude muset rozdat komerčním bankám na nové hypotéční úvěry pro lidi kupující si první nemovitost. Loni v zemi objem poskytnutých hypoték klesl o polovinu na 26 mld. euro. Manažeři z finančního sektoru volají po mnohem větším programu, v jehož rámci by Cassa rozdala až 70 mld. euro.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data