Aktualizováno Těžební společnost OKD, jejímž vlastníkem je skupina (NWR), propustí do září 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet kontraktorů, tedy pracovníků dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí, klesne do září oproti konci loňského roku zhruba o třetinu na 2700. Oznámil to dnes ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián.
Propouštění má být součástí rozsáhlých úsporných opatření, které firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci. Podle šéfa OKD Fabiána jsou významné úspory nákladů a růst efektivity jedinou šancí společnosti na přežití.
„Jde o bolestný, ale nezbytný krok. Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji,“ řekl CEO OKD Fabián.
Snižování počtu zaměstnanců souvisí s dříve avizovaným balíkem úsporných opatření, která by firmě měla jen letos přinést kolem 2,6 miliardy korun. NWR plánuje zajistit stabilitu OKD výrazným snížením nákladů a návratem k ziskovosti. Toho chce dosáhnout kombinací okamžitých úsporných opatření, selektivní a flexibilní těžby s vyšším podílem koksovatelného uhlí a nastavením nejen nové štíhlé organizační struktury, ale zcela nového podnikatelského modelu.
Vedle snižování počtu pracovníků se počítá s omezením investic, snížením administrativních nákladů, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov, optimalizací pohledávek a závazků, odprodejem zásob energetického uhlí i s úsporami v mzdové oblasti. Součástí změn je také komplexní přeměna organizační struktury včetně centralizace řízení dolů a další kroky, které OKD zajistí budoucí stabilitu. Firma to uvedla v tiskové zprávě.
„Z pohledu investora do akcií NWR se jedná o zopakování sady již dříve oznámených opatření, která mají vést k úspoře hotovosti ve výši 100 mil. EUR do konce letošního roku, od čehož si společnost slibuje zastavení úbytku hotovosti, který bylo možné pozorovat především ve 4Q12 a 1Q13. Dodatečným problémem ovšem je, že plán úspor NWR je založen na předpokladu stabilní ceny koksovatelného uhlí z letošního prvního pololetí. Ceny světových kontraktů koksovatelného uhlí ale stále pokračují v poklesu. Z dostupných informací vyplývá, že kontrakty největších světových těžařů a ocelářů se pro 3Q13 uzavítají o 10-15 % níže než ve 2Q13 a ceny obou typů uhlí zatím stále klesají. To může NWR způsobit dodatečné potíže a dříve oznámený plán nemusí být k dosažení vyrovnaných hotovostních toků dostatečný,“ komentoval zprávu analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.
OKD uvádí, že patří mezi pět procent těžařů na světě s nejvyššími náklady na vytěženou tunu, což souvisí především s náročnými geologickými podmínkami a rozsáhlými investicemi, jimž firma v minulých letech zajistila prodloužení životnosti dolů. Prodejní ceny zejména energetického uhlí jsou nižší než náklady na těžbu a provoz firmy.
OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má zhruba 13.000 vlastních zaměstnanců. Předloni jejich průměrná hrubá mzda činila 36.498 korun, přičemž pracovníci na šachtách si měsíčně vydělali průměrně 35.123 korun.