Aktualizováno Bilance zahraničního obchodu Číny skončila v březnu nečekaně mírným schodkem 884 milionů USD, zatímco analytici očekávali přebytek 15,15 miliardy dolarů. Na nečekanou bilancí zahraničního obchodů stojí prudký růst dovozu, který svým tempem překonal i růst vývozu a byl více než dvojnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Vysoký růst importu podle ekonomů naznačuje, že domácí poptávka nabírá dech, což by mohlo podpořit ekonomický růst.
V únoru zahraniční obchod skončil přebytkem 15,23 miliardy USD po mírné revizi z původního odhadu 15,25 mld. USD. Vývoz ze země v březnu stoupl meziročně o deset procent, přičemž analytici v anketě agentury Reuters očekávali zvýšení exportu o 10,5 procenta. Poprvé za čtyři měsíce se tak stalo, že tempo růstu čínského vývozu zaostalo za očekáváním. Hodnota zboží a služeb dovezených do země pak v březnu vzrostla o 14,1 procenta proti očekávaným 5,2 procenta.
Poprvé od listopadu klesly prodeje do Spojených států i Evropy, klesl také vývoz do Japonska, Jižní Koreje a Kanady. Přebytek obchodu se Spojenými státy se meziročně snížil o 34 procent na 11 miliard USD. Aktivní saldo obchodu s 27 zeměmi Evropské unie kleslo o 35 procent na 5,3 miliardy USD. Vývoz do Německa, který je největším evropským obchodním partnerem Číny, se snížil o sedm procent a do Francie o 6,7 procenta.
Podle společnosti IHS jsou důvody ke zpochybňování přesnosti čínskými úřady uváděných dat a poukazují na "zarážející" 92,9procentní nárůst vývozu do Hongkongu. Podle Pekingu se jedná o důsledek použití jiné statistické metody. Vývoz do Hongkongu dosáhl 48,4 mld. USD a tvořil 27 procent celkového exportu z Číny. Vývoz do Taiwanu se podle čínských statistik zvýšil o 44,9 procenta, což je v rozporu s daty z Taiwanu, který tento týden ohlásil 1,2procentní pokles dovozu z Číny. "Kvantifikace vývozu podle destinací začíná být absurdní. Je spousta humorných důkazů o tom, že (čínští) vývozci falšují údaje z důvodu daňové optimalizace," komentuje IHS.
Analytici upozorňují, že růst dovozu byl v posledních několika měsících mnohem slabší, než růst vývozu. Dovoz obvykle bývá spojován s domácí poptávkou, takže pokud v březnu rostl dovoz mnohem rychleji, než se čekalo, naznačuje to, že domácí poptávka oživuje. To je podle nich velmi pozitivní pro další výhled ekonomického růstu. Někteří však upozorňují, že statistické údaje z Číny nejsou často spolehlivé, a je tak těžké z nich získat reálný obraz zdraví ekonomiky.
Čínské ekonomice se v posledním čtvrtletí loňského roku podařilo zastavit zpomalování tempa ekonomického růstu, které trvalo sedm čtvrtletí za sebou. I tak ekonomika loni stoupla jen o 7,5 procenta, což byl nejslabší růst od roku 1999.
(Zdroj: čtk, Bloomberg)