Index spotřebitelských cen se v březnu zvýšil o 0,1 procenta. Vliv vyšších cen potravin téměř vyrovnalo sezónní snížení cen rekreace. Meziroční inflace se nezměnila a nadále činí 1,7 procenta. Jádrová inflace (korigovaná inflace bez pohonných hmot) je i nadále záporná.
Na konci zimy zpravidla zdražují brambory a zelenina a nejinak tomu bylo i tentokrát. Brambory zdražily téměř o 12 procent, zelenina 6,6 procenta. Navíc se k tomu přidalo zdražení mléka, mléčných výrobků a chleba. Opačným směrem se na konci lyžařské sezóny vydávají ceny rekreace. Letos v březnu se ceny dovolených snížily o 4,1 procenta. Pohonné hmoty opět mírně zdražily, litr benzínu Natural 95 zdražil zhruba o 25 haléřů.
Inflace zůstává pod dvěma procenty, kde je vytyčen cíl centrální banky. V dalších měsících bude nejdříve stagnovat, v druhé polovině roku ovšem dále klesne a přiblíží se hranici 1 procenta. Ještě zřetelněji na absenci inflačních tlaků ukazuje záporná jádrová inflace, a to nepřetržitě již téměř čtyři roky. Otázkou je, zda se již nevytvořila v české ekonomice deflační očekávání, zejména u zboží dlouhodobé spotřeby, a zda za klesající spotřebou domácností, která drží ekonomiku v recesi, není částečně tento faktor.
Při zohlednění aktuální ekonomické situace, inflace, jejího výhledu a kurzu koruny by měla být klíčová úroková sazba ČNB na hodnotě minus 0,4 procenta. Nadále tedy trvá možnost, že ČNB použije devizových intervencí k uvolnění měnových podmínek.