Jedna z největších transakcí v dějinách ropného průmyslu byla formálně stvrzena. Ruská, státem kontrolovaná Rosněfť převezme konkurenční TNK-BP, a s kombinovanou produkcí kolem 4,5 mil. barelů denně se tak stane největším veřejně obchodovatelným těžařem ropy na světě. Spojení jedničky a trojky v těžbě v Rusku také vyústí v to, že Rosněfť ovládne téměř polovinu ruské ropné produkce. Ta se již čtvrtým rokem v řadě drží nad 10 mil. barelů denně. Akcie TNK-BP dnes na ruském trhu padají až o 9 procent.
Slavnostní podpis kontraktu se včera odehrál v londýnské centrále britského koncernu (4,59 GBP, 2,03%), jemuž v TNK-BP patřil 50% balík (zbytek kontrolovali čtyři ruští miliardáři v rámci konsorcia AAR). Hlavní rysy obchodu byly dojednány v říjnu loňského roku. Čtveřice ruských majitelů z AAR za svůj podíl obdrží 27,73 mld. USD. Za „britský“ balík v TNK-BP Rosněfť zaplatí 16,65 mld. USD v hotovosti a dále 12,84 procenty vlastních akcií. zároveň od majoritního akcionáře Rosněfti, státního holdingu Rosněftěgaz, koupí 5,66 % akcií Rosněfti. S téměř 20% podílem se tak britský ropný koncern stane druhým největším akcionářem ruského molocha. Kontrolní balík v Rosněfti patří státu. Výkonný ředitel Robert Dudley se stane členem představenstva Rosněfti.
„Roli jako významného akcionáře Rosněfti vítáme. se bude moci skrze své zastoupení v představenstvu podílet na tvorbě strategie naší společnosti,“ prohlásil včera u příležitosti podpisu smluv šéf Rosněfti Igor Sečin. Podle Dudleyho vstoupí pohlcení TNK-BP do dějin ropného odvětví. „BP v Rusku působí přes 20 let. V posledních deseti letech jsme v zemi byli skrze účast v TNK-BP největším zahraničním investorem,“ komentoval dosavadní vývoj aktivit v Rusku Dudley. Oba těžaři se dohodli na společné realizaci projektů v Rusku i ve světě, avšak jejich konkrétní obsah ohlášen nebyl. Rosněfť v posledních měsících uzavřela strategické partnerství s americkým koncernem (88,17 USD, -0,52%) Mobil, který díky tomu získal exkluzivní přístup na potenciálně bohatá ložiska v ruském arktickém šelfu. se zatím takový úspěch při získávání spoluúčasti na těžebních licencích Rosněfti nepodařil.
Část získané hotovosti z prodeje hodlá použít na odkup vlastních akcií v hodnotě 8 mld. USD. V rámci odkupu by investoři měli dostat zpět přesně ty peníze, které do TNK-BP v roce 2003 vložila (ovšem bez započtení inflace). Program skupování akcií by měl trvat 12 měsíců a podle by měl víc než vykompenzovat pokles ukazatele zisk na akcii, který vyplyne z prodeje 50% podílu v TNK-BP. Dudley prohlásil, že uvolněná hotovost pokryje budoucí dividendy z TNK-BP na šest let. Celkově se Britům sázka na Rusko vyplatila. Od roku 2003, kdy 50% podíl za 8 mld. USD nakoupili, z TNK-BP do centrály v Londýně na dividendách přiteklo 19 mld. USD; ruské vrty se na celkové produkci koncernu podílí z jedné čtvrtiny.
hodlá v Rusku své aktivity rozvíjet dál. „Nelze vyjádřit, jak jsme rádi, že se stala akcionářem Rosněfti. Naši přítomnost zde myslíme vážně a dlouhodobě. A kdybyste někdy náhodou uslyšel zvěsti o tom, že chceme akcie Rosněfti prodat, nevěřte jim!“ sdělil výkonný ředitel Dudley na středečním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který transakci posvětil.
Po pohlcení konkurenta se Rosněfť stane světovým lídrem nejen v těžbě, ale i v prokázaných zásobách ropy. Ruský gigant bude disponovat necelými 4 miliardami tun ropy v zásobách a těžit kolem 235 mil. tun ročně. Americký Mobil, dosavadní veřejně obchodovatelná ropná jednička, má v rozvaze 3,4 mld. tun zásob a těží kolem 225 mil. tun ročně. Co se objemu zpracované ropy týče, Rosněfť zatím za americkým rivalem výrazně zaostává. Zatímco disponuje rafineriemi o roční kapacitě 311 mil. tun ropy, Rosněfť vlastní zpracovatelské kapacity v rozsahu 91 mil. tun.
Na financování akvizice si Rosněfť během několika měsíců dokázala obstarat už přes 50 mld. USD. Zhruba 30 mld. USD z toho tvoří úvěry od zahraničních bank, další 3 mld. USD společnost získala z listopadové emise eurobondů. V únoru těžař uzavřel dlouhodobý kontrakt na dodávky 67 mil. tun ropy s obchodníky (3,6 GBP, -0,69%) a Vitol, za něž dostane předem 10 mld. USD. Za poslední měsíc pak byly na domácím trhu umístěny dluhopisy v hodnotě 30 mld. RUB a dalších 185 mld. RUB poskytl formou úvěru Gazprombank. Další peníze (až 8 mld. USD) by Rosněfť mohla dostat od čínského koncernu CNPC za dodatečný export ropy do Číny. Stávající poměr dluh/EBITDA na úrovni 2násobku považují analytici za udržitelný.
Transakce je velkým osobním úspěchem Igora Sečina, který v čele Rosněfti (s krátkým přerušením) stojí od roku 2004 a který ji z pozice druhořadého hráče dostal na místo absolutní jedničky v Rusku. Díky jeho ostrým loktům a agresivní akviziční politice vzrostla produkce Rosněfti za osm let (do akvizice TNK-BP) téměř pětinásobně - z 0,5 mil. barelů denně na 2,4 mil. barelů denně.
(Zdroje: Kommersant, Bloomberg, Kremlin.ru, Moscow Times)