Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala s největším americkým producentem ropy, společností Mobil, dohodu o strategické spolupráci. Firmy budou společně rozvíjet naleziště ropy v arktické části Ruska, státní Rosněfť ale zároveň získá přístup k těžbě ropy v Mexickém zálivu. Smlouva byla za přítomnosti ruského premiéra Vladimira Putina podepsána v ruském letovisku Soči.
Putin podle ruské tiskové agentury RIA Novosti dohodu označil za "ryze strategické partnerství". Celkovou výši investic do připravovaných projektů Putin odhadl na masivních 500 miliard dolarů (zhruba 8,4 miliardy Kč). To je částka, která je podle jeho slov "děsivá".
Dohoda je pro americký podnik velkým triumfem, protože o průzkum nalezišť na ruském Dálném východě velmi stála i britská společnost . Ta už měla dohodu s Rusy nadosah, nakonec z ní ale sešlo.
"Pokud je to ta stejná dohoda, jako byla ta s , pak je ve hře skutečně obrovský objem ropy," podotkl analytik energetického trhu ve společnosti Macquarie Research Jason Gammel. "Jsou s tím ale spojena dost velká rizika i nejistota, hlavně kolem těžby v Karském moři," dodal.
Putin podle ruských médií řekl, že Rosněfť se díky kontraktu s Exxonem dostane k těžbě ropy v široké oblasti Mexického zálivu a Texasu. Využije k tomu právě infrastrukturu, kterou už tam vybudoval. je podle Putina dobrá volba, protože má bohaté zkušenosti s těžbou ropy v kanadské tundře, tedy v obdobných podmínkách, jaké má ruský Dálný východ.
Rosněfť se na průzkumu nalezišť v arktické části Ruska letos v lednu dohodla s . Dohodu ale zablokovali ruští akcionáři . Hodnota kontraktu se pohybovala kolem 16 miliard dolarů (asi 267 miliard Kč).
"Zájem o rozvoj ruského energetického sektoru projevil nejen koncern , ale také . Když se nového partnera po nepovedené dohodě mezi a Rosněftí podařilo najít tak brzy, je to pozitivní signál," sdělil analytik finančního ústavu Bank of Moscow Denis Borisov. "Z hlediska Rosněfti to znamená, že firma se podělí o rizika (těžby v Arktidě), společný signál je ale v tom, že zahraniční investoři stále věří v energetický potenciál Ruska," řekl.
Podpisu dohody předcházely rozhovory mezi vedením Rosněfti a nejvyššími představiteli Exxonu. Ti také přijeli do Soči, kde se teď Putin zdržuje. Velké kontrakty v energetickém sektoru se v Rusku bez Putinova souhlasu zpravidla nepodepisují. Do černomořského letoviska tak osobně přijel také prezident Exxonu Neil Duffin i generální ředitel Rex Tillerson.
Obě firmy dokázaly jednání na nejvyšší úrovni úspěšně držet v tajnosti. Dohodě mezi Exxonem a Rosněftí totiž předem nic nenasvědčovalo, jen chvíli před podpisem ji přes diplomatické zdroje avizovala agentura Reuters a některá další média.
byl ale podle dřívějšího sdělení Rosněfti jedním z alternativních partnerů, když sešlo z dohody s . se už v lednu s Rosněftí dohodl, že investuje až miliardu dolarů (téměř 17 miliard Kč) do společného podniku na průzkum nalezišť v hlubokých vodách Černého moře. Podle části analytiků je možné, že o průzkum v Arktidě soutěžil také s koncernem .