Jednání o odebrání licence ČEZu na distribuci elektřiny v Bulharska nabrala prudký spád. Úřad vyšetřování uvedl, že navrhne odejmutí licence ČEZu a vzápětí bulharský premiér Borisov uvedl, že rozhodnutí o odnětí licence ČEZu na distribuci elektřiny v zemi padne ještě dnes do večera.
Premiér Borisov dále uvedl, že počínaje březnem 2013 navrhne 8% snížení cen elektřiny. Premiér zopakoval, že je proti znárodnění distribuce elektřiny v zemi, jak požaduje část protestujících. "Chtěli bychom snížit od března ceny elektřiny o 8 procent, pokud návrh energetický regulátor akceptuje," uvedl Borisov. "Licence ČEZu bude odebrána do konce dnešního dne, všichni tři distributoři byli dnes pokutováni," uvedl Borisov dle Reuters.
Petr Baran za CEZ Bulgaria upřesnil, že firma po prověrce, kterou provedla bulharská finanční inspekční agentura, dostala pokutu 15.000 leva (necelých 200.000 korun). Tři zaměstnanci firmy obdrželi kromě toho celkem 12 upozornění na administrativní prohřešky. Důvodem postihu byla podle Barana skutečnost, že ČEZ Bulgaria nevybrala auditorskou firmu ve veřejné soutěži. Proti platnému zákonu o zadávání veřejných zakázek se nicméně společnost neprovinila, řekl Baran.
Bulharská státní komise pro energetiku a vodárenství DKEVR vedla v úterý večer jednání za zavřenými dveřmi ohledně odnětí licence na distribuci elektřiny ČEZu. Podle zpráv bulharského rádia Radio National (BNR), které citovalo zdroje z jednání, u dvou ze tří distributorů elektřiny v zemi byla zatím vydána prohlášení o přestupku s tím, že je třeba dalších kontrol. Yuliana Ivanova, která odstoupila z pozice předsedy DKEVR, ale post vykonává do jmenování nástupce, uvedla, že „jedním z důvodů pro odnětí licence distributora elektřiny by bylo využití zdrojů určených na investice jiným způsobem“. Nicméně, žádný oficiální závěr z těchto jednání zatím komunikován nebyl.
je v Bulharsku jedním z největších daňových poplatníků, naplnil všechny závazky vyplývající z privatizační smlouvy z roku 2004 a ve svém podnikání postupuje plně dle práva, uvedl CEZ Bulgaria. Podle firmy jí z celkového měsíčního účtu za elektřinu připadne pouze zhruba 9 procent. Akcie ČEZ v Praze nabraly až 1,9% ztrátu pod 605 Kč/akcie, uzavřely s 0,8% ztrátou na 611 Kč.
Bulharské úřady zahájily kontrolu v tamní distribuční společnosti vlastněné českou energetikou před několika dny. Komise dnes uvedla, že navrhne, aby ČEZu licence na distribuci elektřiny v zemi byla skutečně odebrána, cituje Reuters vyšetřovatele Georgi Kamburova. "Úřad vyšetřování navrhne odebrání licence ČEZ," uvedl Kamburov dle Reuters.
odmítá, že by se dopustil jakéhokoli pochybení a upozorňuje na politizaci před parlamentními volbami v zemi. Vyhrocená situace po opakovaných protestech Bulharů již stála místo bulharského ministra financí. Již v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny v Albánii.
"Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je výhradně nezávislý energetický regulační úřad. Od něj jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru tento krok učinit. V takové zprávě regulátora musejí být navíc specifikovány přesné důvody pro odebrání licence a na odstranění těchto nedostatků musí mít posléze distribuční společnost přesně stanovenou lhůtu," reagovala mluvčí ČEZ Půlpánová.
Petr Baran z vedení ČEZ Bulgaria dnes televizní stanici Kanal 3 řekl, že společnost hněv lidí chápe a bude-li to zapotřebí, kompenzace klientům uhradí. "Obsluhujeme přes dva miliony klientů. Chyby se stávají. Každou stížnost pečlivě posoudíme a prověříme. Došlo-li k chybám, zjednáme nápravu," řekl Baran. Ceny elektřiny v Bulharsku jsou podle údajů Evropského energetického portálu nejnižší v celé Evropské unii. Včetně všech poplatků a daní zaplatí tamní domácnosti za jednu megawatthodinu 2 135 korun. Problémem jsou ale velmi nízké platy Bulharů, platby za energie činí často vysokou položku rodinného rozpočtu.
Zapojuje se vláda
Ministr zahraničí Schwarzenberg nabídl ČEZu pomoc v Bulharsku, pokud o to firma bude stát. "Mám dojem, že Albánie i Bulharsko se dostávají do větších potíží. Pokud se ČEZ na mě obrátí o pomoc, tak jim rád pomůžu. Ale v zásadě je to otázka této společnosti," řekl k problematice v Bulharsku Karel Schwarzenberg.
Ministr průmyslu a obchodu Kuba uvedl, že postup Bulharska, které dnes oznámilo záměr odebrat Skupině ČEZ licenci na distribuci elektřiny, je bezprecedentní a alarmující. Premiér Petr Nečas (ODS) očekává, že Bulharsko ve sporu s ČEZ dodrží své mezinárodní závazky i úmluvu o ochraně investic. Premiér v tiskovém prohlášení uvedl, že problém s vysokými účty za elektřinu považuje za zpolitizovaný a výroky bulharských představitelů vůči ČEZ za nestandardní. O věci bude chtít hovořit s generálním ředitelem ČEZ a slyšet chce vysvětlení od bulharské strany.
Poněkud ostrá byla slova ministra financí Kalouska vůči výše uvedenému vyjádření ministra průmyslu a obchodu Kuby. Dle Kalouska mu nijak nepřísluší komentovat záležitost a vystupovat za ČEZ. "Já jsem požádal o podklady orgány společnosti, jak dozorčí radu, tak představenstvo. Na základě těch podkladů se ve středu budu moci vyjádřit s plnou zodpovědností," uvedl Kalousek.
Internetové stránky české distribuční společnosti ČEZ Bulgaria dnes napadli hackeři, vyřazena z provozu byla verze v bulharštině, anglická mutace funguje. ČEZ to oznámil na svém webu.
Podle ruské agentury ITAR-TASS se bulharský premiér Borisov telefonicky spojil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem k energetické situaci v zemi těsně před tiskovou konferencí, na níž oznámil chystané snížení cen energie a odebrání licence ČEZ.
Mluvčí : Z měsíční faktury máme devět procent
v zemi dodává elektřinu zhruba dvěma milionům domácností. Protesty Bulharů proti distributorům trvají déle než týden v celé zemi. Lidé napadají hlavně to, že prý v lednových účtech položky za servis a distribuci překračovaly asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny. Demonstranti požadují znárodnění distribučních sítí, což vláda odmítla. Někteří kvůli cenám elektřiny volají i po demisi vlády. Padl již bulharský ministr financí.
"Společnost v Bulharsku v plném rozsahu naplňuje veškeré povinnosti, které jí ukládá regulační rámec stanovený tamním energetickým regulačním úřadem, jakož i veškeré další právní závazky. Proto kategoricky odmítá jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence," uvedla včera pro Patria.cz mluvčí skupiny Barbora Půlpánová. "Společnost zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám," dodala.
Půlpánová nadto uvedla, že ceny elektřiny v Bulharsku jsou plně regulované. "Cenu koncovým zákazníkům určuje energetický regulační úřad na základě cenové žádosti distribuční společnosti," řekla mluvčí firmy. Pokud regulační úřad s navrženou cenou nesouhlasí, může distributorovi nakázat, aby cenu snížil. "Z měsíčního účtu za elektřinu získává pouze devět procent z celkové sumy," uvedla Půlpánová. Podle ČEZu firma v Bulharsku rozjela kampaň, která má lidem vysvětlit, z jakých položek a jakým podílem se skládá faktura za elektřinu.
Proces odnětí licence
CEZ Bulgaria vydal prohlášení, podle kterého naplnil všechny podmínky a závazky vyplývající z privatizační dohody z roku 2004. působí v Bulharsku od roku 2005, kdy koupil za zhruba 9 mld. Kč majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučil do jedné. Po jeho boku v privatizaci stála rakouská EVN a německý , který aktivity v roce 2011 přeprodal do rukou další české firmy Energo-Pro. Kromě toho vlastní v Bulharsku uhelnou elektrárnu Varna a solární elektrárnu Orešec. Podle je doposud návratnost bulharských investic nad očekáváním.
CEZ Bulgaria připomněl, že v zemi je jedním z největších daňových poplatníků. Do doby, kdy převzal distribuci elektřiny na západě země, odvedl 429 milionů BGN. Žádný z auditů ani daňových kontrol, doposud ve společnosti provedených, neprokázal jakékoli porušení pravidel, uvedl bulharský .
V bulharském kontrola již nějakou dobu probíhá, v Energo-Pro a EVN začala až včera. Rozhodnutí o odnětí licence ČEZ má podle posledních vyjádření padnout dnes, u EVN a Energo-Pro by se rozhodovalo cca do 20 dní. Samotný proces odebrání licence by podle ministra hospodářství a energetiky Deljana Dobreva trval zhruba měsíc.
Dobrev vyloučil, že by vláda přistoupila ke znárodnění distribučních společností. To dnes kategoricky odmítl také premiér. Dobrev řekl, že znárodnění požadované demonstranty nepřipadá vůbec v úvahu. může být pouze zbaven licence, a to leda kvůli pádným důkazům.
Zakázky
Ministr Dobrev v čerstvém prohlášení uvedl, že CEZ Bulgaria je viněn z udělení zhruba 80 procent zakázek firmám bez patřičných smluv a postupů. Vyšetřovatelé hovoří o "systematických nesprávnostech v práci ČEZ v Bulharsku", obecně z porušování regulatorních pravidel.
V dozorčí radě člověk napojený na premiéra a mafii?
V dozorčí radě CEZ Bulgaria zasedá člověk blízký někdejšímu obchodnímu partnerovi bulharského premiéra Bojka Borisova, uvedla sofijská tisková agentura. Je jím Dimitar Stefanov, známý pod přezdívkou Karatista Mitko. Bulharský investigativní portál Bivol.bg napsal, že zatímco Stefanov pracoval pro ČEZ, tak rovněž působil ve firmě kontroverzního podnikatele Rumena Nikolova. Nikolov, řečený Paša, byl v 90. letech zapleten do činnosti jedné ze dvou hlavních kriminálních skupin země. Právě v této době byl Borisov partnerem Nikolovovy společnosti Budoinvest. Než se Borisov stal premiérem, otevřeně přiznal, že se s Nikolovem přátelí.
Stefanov od roku 2005 do července 2011 působil v Nikolovově firmě Omega 96, což znamená, že od října 2009, kdy se stal členem dozorčí rady ČEZ, zastával souběžně obě funkce. Bulharské ministerstvo hospodářství a energetiky v souvislosti se Stefanovem tvrdí, že ho do dozorčí rady ČEZ nedosadilo a že Stefanov v tomto orgánu nezastupuje zájmy Bulharska, neboť stát nevlastní žádný podíl v české energetické firmě.
Stefanov v ČEZ měsíčně pobírá na bulharské poměry obrovský plat ve výši 35.000 leva (přes 453.000 korun), ale jeho přesná činnost zde není známa, uvedla agentura.
ČEZ v Bulharsku - čísla
Z posledních dostupných finančních výsledků ČEZu za 1-3Q12 vyplývá, že při celkovém EBITDA výsledku výroby a obchodu v ČR v dosaženém objemu 43,3 mld. Kč ve srovnání s 39,7 mld. Kč za 1-9/2011 tento segment v Bulharsku dosáhl za 1-9/2012 nulového výsledku proti 0,2 mld. Kč o rok dříve, v Rumunsku 1,7 mld. Kč po 0,7 mld. Kč o rok dříve. ČEZ ve výsledcích vývoj v Bulharsku vysvětlil nižší výrobou na regulovaném trhu mezi březnem a červencem 2012 právě s vlivem -0,2 mld. Kč. Na tržbách ČEZ celého roku 2011 se Bulharsko podílelo 9,9 %, což znamená druhý největší trh po domácí České republice.
U distribuce, o kterou jde, výsledek v Bulharsku u EBITDA za 1-9/2012 dosáhl 1,0 mld. Kč po 0,8 mld. Kč za 1-9/2011. V Rumunsku to bylo 2,2 mld. Kč po 1,2 mld. Kč o rok dříve, u Albánie -3,8 mld. Kč po +0,4 mld. Kč o rok dříve. V Bulharsku ČEZ posun po 3Q12 výsledcích vysvětlil vyšší marží zejména vlivem nárůstu objemu distribuované elektřiny +0,1 TWh a rozhodnutí regulátora o vyšších tarifech pro období od 1. 7. 2011 a následně od 1. 7. 2012. U prodeje se proti zdel kladnému posunu +0,6 mld. Kč projevil záporný meziroční posun -0,4 mld. Kč, zejména kvůli vyšším nákladům na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Listopadová prezentace ČEZ pro investory hovoří o 10,0 TWh prodejů koncovým zákazníkům, 2,1 milionu přípojných bodů, tržním podílu 40 %, instalované kapacitě 1260 MW a počtu zaměstnanců 3910. Tržby byly vyčísleny na 840 mil. eur.
(Zdroj: CEZ Bulgaria, , Novinite, mediapool.bg, Reuters, ČT, BNR)