Aktualizováno Finanční regulátoři dají bankám více času na splnění pravidel, která mají zajistit bankám dostatek hotovosti na přežití při případné budoucí krizi. Banky tak budou moci uvolnit část svých současných rezerv na úvěry a podpořit růst problémových ekonomik, oznámil na tiskové konferenci předseda Basilejského výboru pro dohled nad bankami Mervyn King.
Banky si stěžovaly, že nebudou schopné splnit do ledna 2015 požadavek na minimální vlastnictví snadno prodejného majetku, jak jim nařídil Basilejský výbor, a současně poskytovat úvěry pro podniky a spotřebitele. Kontrolní orgán výboru proto rozhodl zavádět nové požadavky na výši ukazatele likvidního krytí postupně od roku 2015 po dobu více než čtyř let a také rozšířit škálu majetku považovaného za vysoce kvalitní a likvidní aktiva i na akcie a cenné papíry jištěné hypotékami.
Pravidlo vyžaduje, aby banky držely dostatek likvidních aktiv, jako jsou vládní a firemní dluhopisy, na pokrytí jejich očekávaných čistých výdajů po dobu 30 dní. To má zabránit případné záchraně bank z peněz daňových poplatníků při krizi. Výbor se rovněž rozhodl zmírnit "stresový scénář" pro kalkulaci výše likvidních aktiv, které musejí mít banky v držení. To znamená, že potřebný "ochranný nárazník" bude menší.
"Globální finanční regulátoři včera zmírnili podmínky tzv. liquidity coverage ratio (LCR) v rámci Basel III. LCR udává kolik a jakých likvidních aktiv musejí banky držet na knihách, aby ustály krátkodobou (30denní) likviditní krizi. Seznam likvidních aktiv byl nyní rozšířen o některé druhy aktiv včetně některých akcií, nebo kvalitních hypotečních cenných papírů. Tato aktiva ale nemůžou tvořit více než 15 % LCR, přičemž podléhají většímu haircutu ve srovnání s tradičními likvidními aktivy jako jsou např. státní dluhopisy s vysokým ratingem. Termín pro plnou implementaci požadavků se navíc posouvá na rok 2019 z původně uvažovaného 2015 (v roce 2015 musejí banky po novém splňovat pouze 60 % požadavků). Ke konci roku 2011 byl likviditní deficit v globálním finančním systému vyčíslen na 1,8 bil. EUR," vysvětlil podrobněji analytik Patria Direct Branislav Soták.
Pravidla jsou součástí snah bankovních regulátorů zabránit dalšímu šoku finančního systému, jako byl ten, který vyvolal kolaps banky Lehman Brothers v roce 2008.
(Zdroj: čtk, AP, Reuters)