Asijské centrální banky přestávají střežit kurz svých měn vůči oslabování japonského jenu, jelikož věří, že zrychlení hospodářského růstu v Číně vykompenzuje možný negativní efekt vyššího kurzu na exportéry. Ústup obav z umělého oslabování japonské měny signalizuje pokles jejího významu v měnové architektuře Asie.
Jihokorejský won letos vůči jenu posílil 21 %, tchajwanský dolar o 16 % a čínský jüan o13 %. Měny nejvýznamnějších asijských ekonomik více sledovaly vývoj jüanu než jenu. To je známkou rostoucí váhy Číny v regionu. Její ekonomika v roce 2010 předstihla japonskou na pozici druhého největšího hospodářského celku na světě a po zpomalení růstu v posledních sedmi kvartálech začíná opět nabírat obrátky.
Zatímco Čínu, největšího obchodního partnera Jižní Koreje i Tchajwanu, čeká v příštím roce růst HDP poblíž 8 %, Japonsko letos na dva kvartály zabředlo do páté recese za posledních 15 let a vyhlídky do budoucna optimističtěji nevypadají.
Podle dosavadních prohlášení budou centrální banky v regionu k intervencím na měnovém trhu přistupovat obezřetně. V Jižní Koreji zásahů nebude třeba, jelikož kurz je víc než domácím vývojem ovlivňován vnějšími trendy, sdělil agentuře Bloomberg poradce nově zvolené prezidentky Park Geun Hye. Guvernér tchajwanské centrální banky před několika dny vydal prohlášení, podle něhož je úkolem banky držet kurz na relativně stabilní úrovni a intervenovat v případě abnormálních výkyvů. Stejná slova pronesl v září, kdy byl tchajwanský dolar vůči jenu o12 % levnější. Podle guvernéra thajské centrální banky se bude baht pohybovat v souladu s vývojem na trhu, který se musí vyrovnat se zvýšeným přílivem zahraničního kapitálu.
Oživení růstu v Číně, jejíž průmyslová výroba v listopadu poprvé po roce expandovala, se pozitivně odráží i u jejích obchodních partnerů. Na Tchaj-wanu se výstup průmyslu dostal na nejvyšší úroveň za devět měsíců, zatímco jihokorejský vývoz v listopadu expandoval druhý měsíc v řadě. Podle mediánu 50 předpovědí, sebraných agenturou Bloomberg, poroste region východní Asie v příštím roce tempem 6,7 %, zatímco u Japonska se čeká 0,65 %.
Japonský jen oslabil na rekordní úrovně vůči asijským měnám i americkému dolaru po zvolení předáka liberálně demokratické strany Šinza Abeho premiérem. Abe slíbil agresivní expanzi měnové politiky a masivní pumpování peněz do ekonomiky. Během posledních několika seancí jen prakticky neustále oslabuje a vůči všem měnám se dostává na několikaletá minima. Dolar dnes vůči jenu vystoupil až na 86,5 JPY. Nyní dochází k mírné korekci na 86,2 JPY.
Zemi trápí špatná výkonnost exportérů. Kumulativní schodek japonského zahraničního obchodu za 11 měsíců letošního roku dosáhl 73 mld. USD, což víc než dvojnásobně převyšuje rekordní deficit z roku 1980.
„S oživením růstu čínské ekonomiky by měl také rychleji posilovat jüan,“ tvrdí Vincent Wu z tchajwanského fondu Fuh-Hwa. Silnější čínská měna by podle něj měla asijským centrálním bankám poskytnout víc prostoru pro to, aby nechaly své měny posílit vůči jenu.
(Zdroje: Bloobmerg, Reuters)