Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská ekonomika neudržela růst, slabá zahraniční poptávka ji stahuje zpět do recese. BoJ bude dál uvolňovat

Japonská ekonomika neudržela růst, slabá zahraniční poptávka ji stahuje zpět do recese. BoJ bude dál uvolňovat

12.11.2012 9:05, aktualizováno: 12.11. 9:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí poprvé od loňského roku oslabila a údaje i ekonomové naznačují, že pravděpodobně míří zpět do recese. Japonský hrubý domácí produkt se ve 3Q podle očekávání snížil o 0,9 procenta po nárůstu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. V anualizovaném vyjádření klesl HDP o 3,5 procenta po revidovaném růstu o 0,3 % ve 2Q (konsensus Bloomberg -3,4 %). Třetí největší ekonomiku světa stahuje slabá světová poptávka i spory s Čínou.

"Nemohu vyloučit možnost, že japonská ekonomika se propadá do recese," uvedl japonský ministr pro národní politiku Seidži Maehara. "Ekonomika je v nynějším čtvrtletí na cestě k druhému poklesu za sebou," upozornil analytik Tacuši Šikano ze společnosti Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities. To povede ke sledování měnové politiky v zemi, kde se očekává, že centrální banka oznámí další krok směrem k uvolnění měnové politiky na podporu růstu. 

Ekonomové v anketě CNBC se nicméně domnívají, že stimul ze strany domácí měnové politiky pravděpodobně poklesu japonské ekonomiky nezabrání, a její oživení bude spíše závislé na růstu globálního hospodářství. "Největším motorem, který může Japonsko navrátit k růstu, je globální poptávka - především ta ze Spojených států, Číny a Evropy," uvedl ekonom JPMorgan Masamichi Adachi. "Samozřejmě, že bez podpory zahraniční poptávky, je jakákoli pomoc japonské vlády nebo centrální banky nedostatečná k zabránění recese."

Recese je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Japonská ekonomika je silně závislá na exportu, takže byla těžce zasažena hospodářským útlumem v zahraničí. Diplomatický spor s Čínou navíc snížil poptávku čínských spotřebitelů po japonském zboží. V Číně se na podzim konala řada protijaponských demonstrací provázených výzvami k bojkotu japonského zboží. Protesty se místy zvrhly v násilí, rabování a zapalování obchodů. Za protesty stojí spor kolem neobydlených ostrovů, na něž si činí nárok jak Peking, tak Tokio. Protesty v čínských ulicích již sice polevily, diplomatický spor však nadále trvá a způsob jeho prezentace čínskými médií poškozuje image japonských podniků. 

Analytik Klaus Baader ze společnosti Société Générale Cross Asset Research uvedl, že nejvyšší prioritou japonské vlády by mělo být zmírnění sporů s Čínou, které si ale vyžádá určitý čas. "Nemyslím si, že to lze zvládnout přes noc a že čínští spotřebitelé najednou začnou znovu milovat japonské zboží," řekl Baader. 

Šéf japonské centrální banky Masaaki Širakawa dnes uvedl, že banka bude pokračovat v uvolněné měnové politice, aby podpořila domácí ekonomiku. Upozornil však, že samotné tisknutí nových peněz hospodářské problémy nevyřeší, a vyzval vládu k opatřením na zvýšení růstového potenciálu, například k hospodářským reformám a deregulaci. "Dělají, co můžou," řekl na adresu centrální banky analytik David Rea z firmy Capital Economics. "Měnové podmínky jsou uvolněné v téměř nejvyšší možné míře. Nikdo si ale nechce půjčovat. Nikdo nechce investovat, protože vyhlídky pro hospodářský růst nejsou pozitivní," dodal. 

Centrální banka koncem minulého měsíce opět uvolnila měnovou politiku rozšířením programu pro nákup dluhopisů o dalších 138,5 miliardy dolarů, přičemž úrokovou sazbu ponechala podle očekávání beze změny v rozpětí nula až 0,1 procenta. Trh nicméně krok nijak zásadně neocenil a japonský jen pokračuje v růstu a doléhá na exportéry. Japonská měna od začátku roku posílila proti americkému dolaru zhruba o 3 procenta, vývozy ve třetím čtvrtletí meziročně poklesly o 5 procent. To je nejsilnější propad od 2Q11, kdy export klesl o 6 procent.

(Zdroj: čtk, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.01.2025
13:52Fundsrat: Akcie malých firem jsou sázkou na uvolnění finančních podmínek
13:29Už dnes od 15:00! Webinář s analytiky Patrie k Investičnímu výhledu pro rok 2025 a konkrétním tipům
12:25Průzkum Reuters: Středoevropské měny čeká další slabý rok, ztrácet bude i koruna  
10:39Akciové trhy se zklidnily, výnosy přestaly stoupat. Korunu trochu zaskočila data  
10:33Stavebnictví v Česku v listopadu po třech měsících poklesu meziročně vzrostlo
10:06Jan Bureš: Listopadový průmysl = další slabý výsledek
9:43Dominik Rusinko: Nezaměstnanost v Česku vzrostla na 4,1 %
9:12Rozbřesk: Střet dvou světů - inflační Spojené státy a deflační Čína
8:56Trhy nervózně sledují Trumpovu rétoriku, futures zůstávají pod tlakem  
6:35ETF s pevným výnosem jako cesta, jak si uzamknout vyšší výnosy v roce 2025?
08.01.2025
22:01Zápisky Fedu trhy výrazněji neposunuly  
17:55„Dokonalá soužití“
17:30Americké indexy u klíčových hladin podpor  
15:56Chmurné vyhlídky eurozóny teď zhoršuje reálná hrozba cel z USA
15:35CNN: Trump zvažuje vyhlášení stavu národní ekonomické nouze, aby mohl zavést cla
13:57FT: Čínské aerolinky rychle expandují v Evropě, mohou levněji létat přes Rusko
12:07Obchodník, který v roce 2008 vydělal miliardy, se vrací a sází na tržní výkyvy
11:00Inflace a cla jsou problém. Evropa po propadu Wall Street obchoduje smíšeně  
10:21Objem průmyslových zakázek v Německu se výrazně snížil, klesl i maloobchod
10:15EGÚ: Čistý dovoz plynu do Česka byl loni 6,1 miliardy m3, tranzit byl minimální

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.