Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
K čemu je dnešní ekonomie?

K čemu je dnešní ekonomie?

31.10.2012 16:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Na nedávné konferenci pořádané britskou centrální bankou Bank of England zazněla jednoduchá otázka: Nakolik by se měl kvůli současné krizi pozměnit způsob, jakým je vyučována ekonomie? Jednoduchá odpověď zní tak, že k žádné změně pravděpodobně nedojde. Proč by se ekonomové zbavovali svého lidského kapitálu, který tak těžce během posledních dvou set let získávali? Zejména makroekonomové se domnívají, že stačí do současných modelů zabudovat prvky, které zohlední „frikce“ a „nedokonalosti“. Jsou ale i tací, kteří věří, že jsme dosáhli bodu, kdy musíme náš přístup radikálně změnit.

Paul Seabright má pravdu v tom, že se ekonomové snaží o neustálé zdokonalování svých modelů, ženou se ale za realitou, která se mění stejně rychle jako tyto modely. Entomologové se kdysi na základě svých jednoduchých modelů domnívali, že čmeláci by neměli být schopni létat. Ve světle jasných důkazů ale své modely změnili. Ekonomové se namísto toho snaží měnit realitu tak, aby pasovala na jejich modely. Ty pak stojí na teoriích, které mají velmi vratké základy.

Každý student ekonomie se musí vypořádat s modelem ekonomiky postaveném na izolovaných jednotlivcích, jejichž cílem je optimalizace v rámci omezení daných trhem. Jejich předpokládaná racionalita pro studenty není příliš přesvědčivá, učitelé jim ale vysvětlí, že cílem je demonstrovat existenci tržních rovnováh. Ty pak mají mít požadovaný efekt na bohatství, mohou existovat teoreticky, ale my nejsme schopni ukázat, že se k nim ekonomika vůbec přiblížila. Student pak přejde k makroekonomii a naučí se, že celá ekonomika se chová stejně jako průměrný jedinec, kterým se zabýval dříve.

Následuje několik návrhů: Měli bychom se více věnovat problému koordinace a nevěnovat tolik času efektivitě. Neměli bychom předstírat, že celkové chování společnosti lze popsat chováním jednoho jejího člena – rozdíl mezi chováním na mikro a na makro úrovni je významný. V mnoha případech je realističtější předpokládat, že lidé na vývoj nereagují postupným přizpůsobením, ale že existuje určitá kritická hranice, při jejímž překročení dojde ke změně. Platí to na úrovni jednotlivce i celé společnosti. Pokud se dost jednotlivců pohne určitým směrem, může to vyvolat pohyb celé společnosti.

Znamená to, že bychom již neměli vyučovat tradiční ekonomické teorie? Jistě ne. Pokud bychom tak učinili, studenti by ani nebyli schopni sledovat současnou ekonomickou debatu. Dlužíme jim ale vysvětlení problémů, které s našimi teoriemi souvisejí, a jejich předpokladů. Od změny paradigmatu jsme ještě daleko, v delším období ale k jeho změně nevyhnutelně dojde. Měli bychom si tak být vědomi toho, že současné teorie budou jednou považovány za myšlenky minulosti.

Uvedené je výtahem z „What’s the use of economics?“, autorem je Alan Kirman.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data