Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irán obchází sankce: Prodává ropu v malajském daňovém ráji

Irán obchází sankce: Prodává ropu v malajském daňovém ráji

13.09.2012 16:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Írán našel způsob, jak obejít ropné embargo EU a Spojených států. Využívá málo známého přístavu ve východní Malajsii, kam potají dopravuje miliony barelů ropy, které se pak v noci nakládají na prázdné tankery čekající na potenciální asijské zákazníky. Zprávu přinesla agentura Reuters, jejíž zpravodaj informace o pokoutném prodeji získal ze záznamů o lodních pohybech a od nejmenovaných obchodníků.

Podle Reuters Teherán tajně přiváženou ropu skladuje v najatých tankerech, které se plaví pod panamskou vlajkou v klidných vodách malajského přístavu Labuan, jenž požívá výhod daňového ráje. Irán tak může nechat svou flotilu pracovat a udržovat tok důležitých devizových příjmů do těžce zkoušené domácí ekonomiky.

Teherán od začátku července čelí ostrému ropnému embargu kvůli neústupnosti v otázce svého jaderného programu. Podle odhadů konzultantské společnosti Rhodium Group klesly oficiální příjmy vlády z vývozu ropy v červenci na 2,9 mld. USD, oproti téměř 10 mld. USD ve stejném měsíci minulého roku. Meziměsíčně se výnosy z ropného exportu ztenčily o polovinu.

Nejvíce se na dramatickém poklesu íránského ropného exportu podílely Čína, India a Turecko. Indie v červenci snížila dovoz meziměsíčně o 42 % na 202 tisíc barelů. Turecký dovoz íránské ropy ve stejném měsíci klesl o 71 % na 48 tisíc barelů. Čínské importy klesly o 28 % na 458 tisíc barelů. Zcela vyschl proud dodávek do Jihoafrické republiky, Japonska a Tchaj-wanu, které ještě před rokem dohromady dovážely 565 tisíc barelů. Teherán je tak prakticky závislý na dobré vůli Pekingu a Nového Dillí. Čína, Indie, Japonsko s Jižní Korea si pro své odběry zajistily výjimku z amerických sankcí, avšak ta bude muset být za několik měsíců obnovena, a proto se obchodníci snaží udržet zdání, že nákupy snižují.

V posledních dnech svůj náklad v Asii vyložily nejméně dva velké tankery a další íránská plavidla mají do regionu namířeno. Jedno z nich směřuje do čínského přístavu, zatímco tři další se zhruba 6 miliony barelů ropy či topného oleje v útrobách se plaví neznámo kam.

Podle anonymního zdroje obeznámeného se situací by Írán přes Labuan chtěl prodávat víc ropy. Zastrčený přístav se de facto stal mobilním skladištěm jeho černého zlata. Vláda v Teheránu však má potíže sháněním rejdařů, kteří by byli ochotni poskytnout lodě ke skladovacím účelům.

Pokoutné přečerpávání ropy v Jihočínském moři není nelegální, ilustruje však, co všechno je režim sužovaný sankcemi ochoten podstoupit kvůli zachování příjmů z exportu ropy. Embargo Íráncům prakticky znemožnilo přístup k pojištění lodí a jejich nákladu kdekoli na světě, jelikož jakékoli nakládání s íránskou ropou či styk s ropnými společnostmi s sebou nese riziko pokut, ztráty pojištění a také reputace.

Labuan, který je dobře chráněn před bouřemi a tajfuny, se obvykle využívá jako kotviště pro nepotřebné lodě. Podle insiderů se jedná o ideální místo pro míchání ropy nebo zakamuflování jejího původu a dalšímu prodeji, což Bruselu a Washingtonu velmi stěžuje vynucování embarga. „Je to země nikoho,“ popisuje přístav singapurský obchodník.

Machinace v Labuanu íránské vládě umožňují jak skladování, tak přepravu ropy. V dubnu zde kotvila polovina íránských tankerů se zhruba 33 miliony barelů nákladu v hodnotě 3 mld. USD. Čínští obchodníci se snaží slabého íránského postavení využít a vynutit si velké slevy. Teherán například nedávno odmítl prodat větší zásilku čínskému zájemci za 54 USD za barel, což je zhruba polovina tržní ceny.

(Zdroj: Reuters, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  •  
    13.09.2012 16:42

    15:01 Miliardář Ross: Private-equity investoři se stále více zajímají o investice do zejména lodní přepravy po čtyřech letech poznamenaných nadbytkem kapacit (Bloomberg)
    Mudrc
Aktuální komentáře
19.07.2024
11:58Výpadky v IT infrastruktuře zasáhly napříč světem burzu i banky. Aerolinky žádají globální zastavení letů. Microsoft -3 %, Crowdstrike -15 %
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)