Produktivita práce v sektorech mimo zemědělství vzrostla ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí o 1,6 procenta po poklesu o půl procenta v předchozích třech měsících. Údaj předčil očekávání analytiků, kteří počítali s růstem o 1,4 %. Zlepšení přinesla také revize produktivity za 1Q z původního odhadu -0,9 % a také revize za celý loňský rok na 0,7 procenta z dříve uváděných 0,4 procenta. Podle některých analytiků není uvedený růst produktivity pravděpodobně tak výrazný, aby zpomalil přijímání nových zaměstnanců.
Podle dnešních údajů americké firmy rozšířily výrobu, počet hodin odpracovaných jejich zaměstnanci se však zvýšil jen mírně. Aktuální trend vzestupných revizí produktivity práce je pro ekonomiku povzbudivý, neboť z dlouhodobého hlediska se zaměstnancům při vyšší produktivitě zlepšuje životní úroveň.
Produktivita měří objem práce, kterou zaměstnanec vykoná za hodinu. Růst produktivity může zpomalit tvorbu nových pracovních míst, protože stávající zaměstnanci díky němu dokážou zvládnout více práce. "Tempo růstu produktivity je nyní relativně slabé. Je obtížné rychleji zvyšovat produkci bez zvyšování počtu zaměstnanců," uvedl ekonom Jeremy Lawson ze společnosti .
Celková produkce zaměstnanců ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí stoupla o dvě procenta. Celkový počet odpracovaných hodin se přitom zvýšil pouze o 0,4 procenta. Jednotkové náklady na práci ve druhém kvartále podle předběžného údaje vzrostly o 1,7 procenta (proti konsensu +0,5 %), za 1Q byl přitom údaj výrazně revidován z +1,3 % na +5,6 %.
Míra nezaměstnanosti v USA v červenci překvapivě stoupla na 8,3 procenta z červnových 8,2 procenta navzdory nečekaně silnému přírůstku pracovních míst. Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,5 procenta, tedy nejpomalejším tempem od loňského třetího čtvrtletí. Slabý trh práce je hlavním důvodem, proč Fed zvažuje další stimulační opatření na podporu ekonomiky. „Firmy budou nyní mnohem opatrnější v tom, jak budou utrácet peníze,“ říká ekonom Michael Hanson.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)