Aktualizováno Průmyslová výroba v Německu se v červnu propadla o 0,9 procenta po květnovém nárůstu o 1,7 procenta. Oznámilo to dnes německé ministerstvo hospodářství. Analytici čekali pokles o 0,8 procenta. Údaje jsou dle ekonomů další známkou toho, že dluhová krize v eurozóně negativně ovlivňuje německé hospodářství.
"Výhled pro průmyslovou výrobu prozatím zůstává utlumený kvůli horšímu stavu zakázek," uvedlo ministerstvo. Již v úterý oznámilo, že průmyslové zakázky pro německé podniky se v červnu meziměsíčně propadly o 1,7 procenta kvůli slabé poptávce v eurozóně.
"Nedostatečná dynamika nových zakázek v posledních měsících odráží slabé ekonomické podmínky v Evropě," uvedl analytik Bernd Hartmann ze společnosti VP Bank. "Dokud bude přetrvávat nejistota ohledně dalšího vývoje dluhové krize v eurozóně, bude se i velmi konkurenceschopná německá ekonomika potýkat se slabou poptávkou," dodal.
Včerejší data ukázala, že průmyslové objednávky v červnu klesly o nečekaných 1,7 procenta meziměsíčně, namísto trhem očekávaného poklesu o 0,8 procenta a již ony tak naznačily, že největší ekonomiku eurozóny postihlo na konci druhého kvartálu výrazné zpomalení průmyslové aktivity.
Situaci pak dokreslují dnešní ranní data o obchodní bilanci. Bilance zahraničního obchodu Německa skončila v červnu přebytkem 16,2 miliardy eur (asi 407 miliard Kč), což je proti květnu nárůst o 5,9 procenta. I zde se ale ukazuje, že se snížil jak dovoz, tak vývoz, je to tedy další důkaz, že dluhová krize v eurozóně doléhá i na největší evropskou ekonomiku.
Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. V letošním prvním čtvrtletí se německý hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,7 procenta.