Aktualizováno Tovární objednávky v německém průmyslu v červnu klesly o nečekaných 1,7 procenta meziměsíčně, namísto trhem očekávaného poklesu o 0,8 procenta a naznačily tak, že největší ekonomiku eurozóny postihlo na konci druhého kvartálu výrazné zpomalení průmyslové aktivity.
Objednávky německých firem v červnu meziměsíčně klesly o 2,1 procenta, zatímco celkové objednávky ze zahraničí poklesy o 1,5 procenta. Nejhůře přitom vyznívá bilance objednávek z eurozóny, kterou se šíří vlna recese. Zde došlo za červen k meziměsíčnímu propadu o 4,9 procenta. Tento údaj kontrastuje s meziměsíčním růstem objednávek ze zemí mimo eurozónu, které stouply o 0,6 procenta.
V meziročním srovnání byla dnešní investory očekávaná data z Německa také zklamáním, když znamenala propad o 7,8 procenta, zatímco konsensu agentury Bloomberg počítal se 7% poklesem.
Na celkovém horším vyznění dat z Německa platícího za hybnou sílu ekonomického růstu (nejen) eurozóny už nic nezměnila ani mírná vzestupná revize květnových dat na +0,7 % m/m a -5,3 % y/y z +0,6 % m/m a -5,4 % y/y.
Německé ministerstvo hospodářství dnes ale přece přišlo s jednou pozitivnější informací. Oznámilo totiž, že za celé druhé čtvrtletí byly průmyslové objednávky mírně nad úrovní prvního kvartálu. Na vývoji německého průmyslu je kvůli silnému poutu skrze zahraniční obchod závislá celá řada českých firem. Včerejší data ČSÚ ukázala, že v ČR se průmyslová výroba v červnu snížila o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, resp. o 2,2 procenta meziročně.
Jistotu, že Německo nespadlo ve druhém kvartále do recese, ale přinesou až předběžná data o vývoji hrubého domácího produktu, která budou oznámena přesně za týden – v úterý 14. srpna. Za první čtvrtletí ještě Německo překvapilo svou odolností vůči evropské dluhové krizi, když skončilo s půlprocentním mezikvartálním a 1,7% meziročním růstem HDP.
„Německo nemůže krizi uniknout, což je již nyní zřejmé z postupného zhoršování ekonomických dat,“ uvedl na adresu největší evropské ekonomiky Nick Kounis, hlavní ekonom pro Evropu u ABN Amro Bank. „Zároveň se ale země nepropadne do žádné masivní recese. Čeká nás jen dlouhé období velmi plochého ekonomického růstu,“ poskytl Kounis svůj výhled.
(Zdroj: AP, Bloomberg, ABN Amro, Reuters)