Pořádnou výprodejovou vlnu přinesl úvod týdne jak západoevropským trhům, tak i našemu regionu včetně Prahy a návazně také americkému obchodování na Wall Street. Důvodem je poměrně prudká eskalace dluhové krize v Evropě. Do Řecka se vrací Trojka mezinárodních věřitelů a vyjádření Německa či MMF naznačují, že věřitelé nejsou ochotni k dalším ústupkům a promíjením závazků a jsou připraveni případnou další finanční pomoc proti neplnění závazků neposkytnout. Otázkou je pokrytí finančních potřeb Řecka v nejbližších měsících, pokud nedostane další tranši z pomoci. Výrazná nervozita zasáhla trhy v souvislosti Španělska, kde po zásadním Katalánsku v pátek požádala o finanční pomoc centrální vlády Valencie a přes víkend stejný krok avizovala Murcie. Trhy se tak začínají obávat, že nebude stačit izolovaná pomoc španělskému bankovnímu sektoru či bude přinejmenším čerpána blízko či zcela v maximální přislíbené výši (100 miliard eur).
Napětí kolem dluhu srazilo finanční sektor a i propad pražského SPADu a indexu PX po celý den vedly akcie rakouské , doprovozeny bezmála 5% poklesem a s odstupem a 2% poklesem . Likvidita na trhu byla dnes spíše podprůměrná (0,75 mld. Kč při průměru posledního roku 0,938 mld. Kč) a tak chyběli případní zájemci také na nákupní straně.
V rámci energetických titulů byl propad nevýrazný. dnes hájil ceny poblíž 700 Kč za akcii, podobně se drželo u 96 korun za akcii. Vyvedeny z míry své dlouhodobé úrovně 170 korun za akcii se jeví akcie , které končí pod 167 korunami, avšak na slabém objemu.
V zelených číslech se bez větších problémů dařilo držet Telefónice ČR, která během dopolední části obchodování nalezla podporu u 380 Kč za akcii a v závěru seance si připisovala 0,9 % zisku. Telekomunikační firma reportuje ve středu před zahájením trhu hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí roku. Odkrýt by měla mimo jiné pokrok ve zpětném odkupu akcií.