Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Rozvíjející se trhy stále atraktivnější, centrální banky experimentují

Pimco: Rozvíjející se trhy stále atraktivnější, centrální banky experimentují

29.06.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle společnosti Pimco hrají již dnes rozvíjející se trhy důležitou roli v globální ekonomice. Tento trend bude v následujících třech až pěti letech trvat, možná dokonce zrychlovat. Růst těchto zemí sice v delším období zpomalí, stále však bude držet vyšší tempo než ve vyspělých ekonomikách. Konkrétně by měly rozvíjející se země v několika dalších letech růst v průměru o 5 % ročně, u jejich rozvinutých protějšků by to mělo být jen 1 % ročně. Podíl rozvíjejících se zemí na globálním produktu se tak dostane přes 50 %, brzdit je bude hlavně nejistota a problémy spojené s vyspělými ekonomikami.

V budoucnu bude pravděpodobně docházet ke zvětšování rozdílů mezi rozvíjejícími se trhy. V Brazílii Pimco očekává určité zpomalení růstu, pozitivní vliv rostoucích cen komodit již nebude tak silný. Výhodu naopak představuje velký domácí trh a možnost jeho výrazného posílení. Brazílie také pokročila ve strukturálních reformách, podařilo se jí snížit mimořádně vysoké reálné sazby a snížila podíl vládních investic na produktu. Rusko má velké plus ve formě měnových rezerv a zvýšené flexibility rublu, má tak větší schopnost ustát vnější šoky. Musí ale zmenšit svou závislost na ropě, protože globální poptávka je slabá a rostou investice do alternativních zdrojů energie.

V případě Indie vidí Pimco „enormní potenciál růstu“. S ním jsou ale spojeny „významné strukturální výzvy“. U Číny je pak klíčové, zda se jí povede přejít na domácí růst tažený poptávkou a snížit závislost na exportech. K tomu se pro rok 2013 přidávají plánované změny v politickém vedení, u kterých není jasné, zda budou zmíněný proces podporovat, nebo brzdit.

Monetární politika v rozvinutých zemích představuje „experiment probíhající v reálném čase“. Centrální banky v rozvíjejících se zemích pak budou podle Pimca sledovat „vysoce akomodační politiku“. Musí se ale vypořádat s rostoucími inflačními tlaky, negativně působícím přílivem kapitálu, zpomalujícím růstem a jeho vyšší volatilitou. Budou tak více spoléhat na nástroje, které přímo nepracují s výší sazeb, jako jsou požadavky minimálních rezerv, poskytování likvidity a přímé poskytování financí. Pro celou světovou ekonomiku je stále klíčový vývoj v Evropě. Rozvíjející se ekonomiky mají relativně silné rozvahy, poměrně velkou flexibilitu co se týče ekonomické politiky a možnost použít velký objem zahraničních měnových rezerv. Pokud by však došlo k chaotickému rozpadu eurozóny, mělo by to podobný efekt jako krize roku 2008.

V globální ekonomice bude nadále probíhat posun k nové rovnováze. Ten zahrnuje vyšší úspory ve vyspělých zemích a posupně rostoucí spotřebu v rozvíjejících se ekonomikách. V delším období by tento trend měl podporovat posilování jejich měn, ovšem s opakovanou cyklickou volatilitou. V centru tohoto trendu budou asijské měny a větší používání čínské měny na mezinárodním poli. V delším období pak budou mít investice na rozvíjejících se trzích pravděpodobně lepší fundamentální základ a potenciál pro vyšší návratnost ve srovnání s vyspělými trhy.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2025
17:29Výsledky tentokrát trhům nesvědčí, hlavní zátěží je dnes Alphabet  
17:16Zlom „prémiového“ trendu
16:07FRESH: Jan Bureš, Dominik Rusinko a Jan Čermák na téma Ekonomika a trhy v roce 2025  
15:21Výsledky Alphabet: 75 miliard dolarů na infrastrukturu investory znepokojuje  
14:55Komentář analytika: Uber klesá kvůli slabšímu výhledu na rezervace a silnému dolaru  
14:06Kass: DeepSeek přinesl průlom, nechceme žít ve světě, kde „jeden model vládne všem“
13:20Průzkum: Podnikatelský optimismus ve světě počátkem roku klesl o 13 procent
12:54Ifo: Nálada v německém automobilovém průmyslu se v lednu opět výrazně zhoršila
12:15Dánský Novo Nordisk ve čtvrtletí zdvojnásobil prodej léku na hubnutí Wegovy
11:59Bloomberg: Čína zvažuje vyšetřování obchodu s aplikacemi App Store firmy Apple
11:45Preview analytika: Co čekáme od výsledků Komerční banky?  
11:08PwC: Dvě třetiny šéfů českých firem očekávají, že jim tržby letos dále porostou
10:56Výsledky AMD: Stahování náskoku Nvidie se prozatím nekoná  
10:45S&P 500 otevírá v nejistotě po propadu Google  
9:52Maloobchodní tržby v Česku loni meziročně stouply o 4,6 procenta
9:35Provozní zisk Toyoty se ve čtvrtletí snížil o 28 procent, zaostal za odhady
9:19Zisk Alphabetu (-7 %) vzrostl o 28 procent, výnosy zaostaly za očekáváním
9:14Rozbřesk: Cla jako vyjednávací nástroj nové Ameriky
8:49Odklad cel zabral jen dočasně, futures míří opět dolů. Známe výsledky Alphabetu
04.02.2025
22:01Výsledková sezona v USA: Palantir láme rekordy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách