Zlato, ropa, měď a řada dalších komodit tento týden ztrácí, a prodlužují tak sestupný trend posledních měsíců. Nabízí se proto otázka, zda komoditní „supercyklus“, který odstartoval na začátku tohoto tisíciletí, náhodou nekončí.
Po 13% poklesu v loňském roce Dow Jones-UBS Commodity Index do tohoto týdne kvůli obavám ze zpomalení růstu světové ekonomiky vstoupil na nejnižší úrovni od září roku 2010. Ceny surovin, zejména zlata a stříbra, tlačí níže i silnější americký dolar, který profituje z evropské dluhové krize.
Podle Franka Holmese, výkonného ředitele fondu U.S. Global Investors, lze v nejbližší budoucnosti u komodit očekávat další oslabování, zčásti kvůli sezónním faktorům a také kvůli zpomalování růstu. Ropa by se prý mohla v létě bez problémů propadnout na 80 USD za barel, přičemž zlato by mohlo její vývoj kopírovat.
Krátkodobý pokles cen však Holmes, dlouho zastávající býčí pozici na komoditách, považuje za příhodnou nákupní příležitost, a to z jednoho jednoduchého důvodu: „Když dojde na nejhorší, budou se tisknout peníze.“
Stejně jako v minulých letech tak podle Holmese komoditám pomůže uvolněná měnová politika centrálních bank v Evropě, Spojených státech, Japonsku i jinde. Pozornost se sice soustředí hlavně na americký Fed, ale i centrální bankéři na rozvojových trzích po loňském utahování opět přepnuli do stimulačního módu. „Z dlouhodobého hlediska vládám chybí mravní síla, odvaha otočit a chovat se finančně odpovědně,“ shrnuje svůj názor na vývoj na Západě šéf významného investičního fondu.
Protože se centrální banky stále snaží povzbudit růst, úrokové míry v řadě důležitých ekonomik světa zůstávají poblíž nuly, což znamená, že inflace převyšuje krátkodobé úrokové míry. Z historického hlediska je zlato výhodnou koupí, dokud sazby nepřekročí inflaci o 2 %, tvrdí Holmes. Při meziročním růstu indexu spotřebitelských cen o 2,7 % by to znamenalo, že aby se trend otočil, hlavní sazba Fedu (federal funds rate) by se musela přiblížit 5 %.
„Pokud by sazby v sedmi největších ekonomikách světa začaly převyšovat spotřebitelskou inflaci o 2 %, byl by to velký bod obratu,“ uvádí Holmes. Měnová politika ale jde opačným směrem, k větší míře stimulace. Komoditní supercyklus tak prý pokračuje a nynější pokles lze přirovnat k mnoha podobným jevům - včetně propadu roku 1987 – provázejícím akciovou rally let 1982 -2000.
(Daily Ticker, Bloomberg)