Známý excentrický analytik a investor Jim Cramer (a takto je třeba jej brát) je v posledních letech znám především svou show Mad Money na televizní stanici CNBC. Po 30 let předtím se ale snažil vybudovat svou metodu výběru akcií, včetně období správy prostředků hedge fondu. Včera Cramer odhalil část ze své strategie vybírání akciových titulů (tzv. stock picking), která mu umožnila se svým fondem dosahovat průměrné roční výnosy po odečtení poplatků kolem 24 procent. Zde jsou tři jeho oblíbené pomůcky výběru těch správných titulů:
1) Pokud akcie dosáhne nového maxima, očekávejte korekci
Cramer často hledá zajímavé tituly sledováním seznamu akcií, které dosáhly nového maxima. Podle Cramera akcie mohou dosáhnout maxima pouze z několika málo důvodů. Jedním z důvodů může být silný rostoucí trend a růstové momentum. Ačkoliv akcie dosahující nových maxim často pokračují v růstu, dosažení maxima není důvodem k nákupu. Cramer v takovém případě naopak vyčkává na korekci, když za ideální pro vstup do pozice v duchu „buy on weakness“ považuje pokles o 5 – 8 procent. Větší propad už může značit nějaké skryté reálné problémy společnosti. J. Cramer k tomu říká: „Korekce vám dává lépe oceněný vstupní bod do titulu, který může mít před sebou hodně pozitivního. Vždy byste si měli uvědomovat cenu a nakupovat při slabosti a prodávat při růstu.“ Důležitým aspektem nákupu po korekci je zvážení, zda titul má dostatek důvodů vrátit se zpět na nedávná maxima a snaží se tak rozlišovat mezi zlomenou akcií a zlomenou společností. Pokud fundament zůstává, tak se výprodeje dají spíše přičíst technickým faktorům, jako jsou výběr zisků nebo všeobecná panika na trzích.
2) Sledujte, jestli akcie kupuje vlastní management
Pokud akcie dosáhne 52měsíčního maxima a lidé spjati se společností - zpravidla se jedná o management (tzv. insiders) - nakupují akcie společnosti, Cramer doporučuje investorům následovat tyto zasvěcené lidi. Tito lidé by totiž měli nejlépe vědět, jak se vede společnosti. Jak mohou dát lépe najevo svou důvěru ve firmu, než nákupem jejích akcií, ptá se Cramer a dodává: „Stává se to jen ojediněle, ale z mé zkušenosti je ještě ojedinělejší případ, že by takto vybraný titul selhal. Miluji situace, ve kterých vidím insidery nakupovat akcie na vrcholu.“ Cramer samozřejmě i zde doporučuje obezřetnost, když může nastat i situace, kdy se insideři takovými nákupy snaží pouze vytvořit zájem investorů.
3) Situace, kdy se nákupy insiderů potkávají se silným shortováním
Pokud jsou investoři hodně pesimističtí, mohou u daného titulu spekulovat na pokles prodejem akcie (short selling). Velký podíl krátkých pozic (short interest) indikuje velké množství investorů, kteří věří v pokles daného titulu. Takže pokud do obchodování vstoupí insideři a začnou nakupovat akcie své společnosti, je to jako by udělali pomyslnou čáru, pod kterou titul již nespadne. Cramer k tomu dodává: „Pokud množství investorů akcii šortuje a následně nastoupí management a začne nakupovat rozsáhlé objemy akcií, je to explozivní kombinace. Ta často vede k následnému vytlačení investorů, spekulujících na pokles. Obchodníci spekulující na pokles jsou sice chytří, ale obvykle o dané společnosti nevědí víc, než insideři. Tedy ti, kdo společnost řídí,“ vzkazuje Cramer.
(Zdroj: CNBC)