Maďarsko má v úmyslu zatížit letos novou daní telekomunikační služby a příští rok hodlá zavést i daň z finančních transakcí. Ukazuje to aktualizovaná verze konvergenčního plánu vlády, na kterou se odvolává agentura Reuters. Z výnosů chce vláda snížit rozpočtový deficit; návrh už předložila Evropské unii. Maďarsko je nejzadluženější zemí ve střední Evropě.
Budapešť očekává, že daň z telekomunikačních služeb jí letos přinese kolem 30 miliard forintů (asi 2,5 miliardy Kč). Daň z finančních transakcí by příští rok měla zajistit dalších 130 miliard až 228 miliard forintů (od 10,9 miliardy do 19,1 miliardy Kč).
Ministerstvo hospodářství uvedlo, že Budapešť chce rozpočtový deficit snižovat i nadále, aby země splnila požadavky EU a nepřišla o peníze ze strukturálních fondů. Jen letos by se měl schodek snížit asi o 155 miliard forintů (zhruba 13 miliard Kč), v příštím roce o dalších až 665 miliard forintů (asi 55,7 miliardy Kč).
Nová opatření v kombinaci s kroky, které vláda nastínila už loni, mají v letošním roce zlepšit dlouhodobou bilanci rozpočtu o dvě procenta hrubého domácího produktu. V příštím roce to má být až dvojnásobek.
Maďarsku hrozí, že od příštího roku přijde asi o 495 milionů eur (zhruba 12,4 miliardy Kč) z takzvaného kohezního fondu. V březnu se na tom dohodli ministři financí EU, protože Maďarsko podle nich proti rozpočtovým deficitům nebojuje dost důrazně. Sankci ale může Budapešť ještě uniknout, pokud do června zajistí další snížení deficitu.
"Díky těm krokům by se Maďarsko mohlo z řízení o nadměrném deficitu dostat už letos, takže se vyhne skutečnému zmrazení peněz z kohezního fondu," řekl k plánovaným škrtům náměstek ministerstva hospodářství Zoltán Cséfalvay. Nové daně ale vytáhnou víc peněz z kapes nejen obyčejným lidem, ale i firmám.
"Ta opatření asi budou stačit (aby rozptýlila obavy, které má EU)," myslí si analytik János Samu z finanční společnosti Concorde. "Budou mít ale negativní dopad na růst," dodal s tím, že ekonomika příští rok vykáže slabší růst než 1,6 procenta, jak předpovídá vláda.