Měly by jednotlivé národy, země a města mezi sebou soupeřit stejně jako podniky? Jednoduchá otázka, na kterou je ale složité odpovědět. Téměř každý se shodne na tom, že pro dobře fungující tržní ekonomiku je důležitá konkurence. Ta drží ceny nízko a poskytuje motivaci k inovacím a pokroku. Pro samotné výrobce vždy dobrá není. Já sám vytvářím učebnice ekonomie a proklínám fakt, že moji konkurenti neustále přicházejí s novými a vylepšenými vydáními svých knih a ohrožují tím můj podíl na trhu. Musím tak pracovat ještě více, z čehož ale těží moji zákazníci – tedy studenti.
Ze stejných důvodů zlepšuje konkurence výkon vlád. Lidé při rozhodování o tom, kde budou žít, porovnávají úroveň veřejných služeb a zdanění. Táhne je to do měst, která jejich dolary používají uvážlivě. Pokud cítí, že jejich daně převyšují hodnotu veřejných služeb, mohou jít jinam. Jinak řečeno, mohou „hlasovat svýma nohama“. A tyto argumenty neplatí jen u lidí, ale i u kapitálu a firem.
Během posledních desetiletí kleslo zdanění firem po celém světě. Když Japonsko na počátku dubna snížilo své daňové sazby, staly se Spojené státy zemí s nejvyšší sazbou daně ze zisků firem. To je jeden z důvodů, proč reforma daní v USA představuje jednu z naprostých priorit. Prezident Obama navrhl snížení daňové sazby z 35 % na 28 % a Mitt Romney, u kterého působím jako poradce, na 25 %. Oba návrhy se liší v některých klíčových detailech, je ale dobré, že se v tomto bodě shodují ve směru, kterým by se sazba měla pohybovat.
Obecně pak platí, že význam konkurence mezi vládami vystihuje filozofická otázka: Co všechno od vlády chceme a jak moc se obáváme jejího vlivu? Pokud je úkolem vlády pouze poskytování služeb, jako např. budování silnic, škol a provoz soudního systému, konkurence mezi vládami může fungovat podobně jako v soukromém sektoru. Jestliže má ale vláda také napravovat mnohé nepravosti, které sebou život přináší, může být lepší silná a centralizovaná vláda, kterou konkurence neomezuje. Nadcházející volby v USA a do určité míra každé volby ukáží, kterou alternativu voliči preferují.
Uvedené je výtahem z článku „Competition Is Healthy for Governments“ od N. Gregoryho Mankiwa, profesora ekonomie na Harvardu.
(Zdroj: NYTimes)