Dnešní data z ekonomiky Spojených států v podobě průmyslové výroby za březen přinesla zklamání. Průmysl podle nich již druhý měsíc v řadě stagnoval, především kvůli zpomalení ve výrobě, ačkoli byl očekáván růst o 0,3 procenta.
Zpracovatelský průmysl, který tvoří zhruba tři čtvrtiny celkové americké průmyslové produkce, podle zprávy Fedu klesl v uplynulém měsíci o 0,2 procenta, nejvýrazněji od loňského dubna. Březnový pokles zpracovatelského průmyslu, který tvoří zhruba 12 procent americké ekonomiky, byl prvním od loňského listopadu. V lednu a prosinci přitom tento sektor vykázal díky silnému vzestupu produkce automobilů nejsilnější dvouměsíční růst od roku 1998, a mírně rostl ještě v únoru.
Pokles výroby nevyvážil ani sektor utilit – produkce síťových podniků jako elektráren, plynáren a vodáren se v březnu zvýšila o 1,5 procenta - a o 0,2 procenta vyšší produkce v sektoru těžařů. Za celé první čtvrtletí přitom rostla průmyslová produkce meziročním tempem 5,4 procenta, z toho zpracovatelský sektor posílil o více než 10 procent – nejrychlejším tempem od druhého čtvrtletí 2010. „Čeká nás spíše vlažný růst výroby, odhaduje vývoj v dalších měsících stratég TD Securities Millan Mulraine. „Výroba motorových vozidel byla v posledních měsících vcelku silná a zůstane hlavní hnací silou i nadále, ačkoli se umírní.
Míra využití kapacit, která ukazuje intenzitu práce firem se zdroji, a Fed ji interpretuje jako určitou rezervu předtím, než se růst stane „inflačním“, nepatrně klesla v uplynulém měsíci na 78,6 z 78,8 procenta v únoru a je tak 1,7 procentního bodu pod svým dlouhodobým průměrem.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK)