Ať už se jedná o dvojnásobnou finanční pomoc Řecku nebo programy na dodání likvidity evropským bankám, nenabízí tyto kroky konečné řešení vleklé krize eurozóny. Ta jen těžko přežije v současné podobě bez rozsáhlých reforem. Tak se dá shrnout hlavní myšlenka sloupku George Sorose pro list the Financial Times.
„Fundamentální problémy nejsou řešeny a propast mezi věřiteli a dlužníky se naopak rozšiřuje. Krize vstupuje do fáze, která – jakkoli s sebou nese menší volatilitu na trzích – může být tím spíše smrtící,“ glosuje Soros. Evropa tak podle něj čelí dlouhému období ekonomické stagnace, a v horším případě její destabilizující účinky nepřežije. Soros má na mysli eurozónu v její současné podobě. „Ostatní země již prošly podobnou zkušeností, ty latinskoamerické si vytrpěly svou ztracenou dekádu po roce 1982 a japonská ekonomika stagnuje již čtvrt století; v obou případech však země jako takové přežily. Evropská unie ale není jednotnou zemí s tímto potenciálem, deflační dluhová past hrozí zničením stále neúplné politické unie,“ varuje legendární investor.
Její vnitřní vazby přitom v průběhu krize spíše oslabují s tím, jak se jednotlivé země eurozóny orientují na své zájmy. Soros především varuje před stavem, který označuje jako nadvládu německé centrální banky nad osudem celé eurozóny. Bundesbank si je podle něj jasně vědoma nebezpečí rozpadu měnové unie, ovšem její zásadní odmítání této cesty a zároveň kampaň proti opakující se měnové expanzi je živnou půdou pro „sebenaplňující se proroctví“. „Jakmile se má na pozoru Bundesbank, ostatní ji následují a trhy tuto náladu začnou vstřebávat.“
Dalším problémem podle Sorose je, že Bundesbank utahuje peněžní trh na domácí půdě, což by bylo správným krokem pro případ, že by bylo Německo samostatnou zemí. V dnešní realitě se od vývoje německé ekonomiky odvíjejí ostatní vysoce zadlužení členové eurozóny, závislí na silné poptávce z největší evropské ekonomiky. Bez ní nemohou pravidla takzvaného fiskálního kompaktu, na nichž se evropské země (EU25 – bez Velké Británie a České republiky) shodly v prosinci, fungovat, píše Soros.
Jakou cestou uniknout této pasti? Soros nabízí pouze obecná vodítka, zakládající se na nutnosti přiznat, že dnešní politiky jsou kontraproduktivní, a změnit směr. Za prvé, pravidla pro fungování eurozóny selhala a je třeba jejich radikální revize, hájení nefungujícího statusu quo věci jen zhoršuje. Za druhé, nastalá situace je zcela anomální a potřebuje tak přiměřeně mimořádné řešení. A za třetí, nová pravidla musí vzít v úvahu vnitřní nestabilitu finančních trhů.
(Zdroj: FT, CNBC)