Spojené státy mají mnoho problémů včetně vysoké nezaměstnanosti a obchodního deficitu. Tvrdí, že je to vina Číny, ale tento postoj ukazuje spíše na neschopnost USA podívat se do zrcadla. Pro Bloomberg to uvedl Steven Roach z Asia. Mylný postoj USA podle něho dokazuje například to, že mimo Číny dosahují obchodního deficitu s dalšími 87 zeměmi.
Na vině tedy není Čína, která by naopak měla být jako jeden z nejrychleji rostoucích exportních trhů velkou příležitostí, ale nedostatečné úspory ve Spojených státech. Ty by se tedy měly namísto kritiky kurzu renminbi zaměřit na otevření přístupu na čínský trh. „Čínská měna k dolaru za posledních pět let posílila o 25 % a tímto směrem se bude pohybovat i nadále,“ uvedl ekonom.
Čína hodlá změnit model, na jehož základě funguje její ekonomika. Znamená to posun od investic a exportů směrem k domácí spotřebě, což bude podle Roache „největší spotřebitelský příběh naší generace“. Spotřeba v Číně dnes představuje 33 % HDP, v USA 71 % HDP, takže Čína „má před sebou ještě dlouhou cestu“.
Čínské nákupy amerických vládních dluhopisů nebudou podle Roache pokračovat do nekonečna. Nyní za nimi stojí nadbytečné úspory, podpora domácí spotřeby ale znamená, že se tyto úspory budou snižovat a nákupy amerických vládních dluhopisů klesnou. Americká vláda by se tímto potenciálním problémem měla zaobírat již nyní.
Čínská ekonomika v současnosti zpomaluje, obavy z tvrdého přistání, bankovních krizí a kolapsů trhu s nemovitostmi ale podle ekonoma nejsou namístě. Divokou kartou pro Čínu je chaotický rozpad eurozóny; Roach se však domnívá, že není pravděpodobný „ani s ohledem na současný vývoj v Řecku“. Překvapivě vysokou lednovou inflací v Číně ekonom také není znepokojen, domnívá se, že vláda tento problém drží pevně pod kontrolou. Čínské akcie byly v posledních 15 měsících slabé, důvodem byly právě obavy z tvrdého přistání. „Pokud je můj pohled správný, představují určitou příležitost,“ uvedl Roach na konci rozhovoru.
(Zdroj: Bloomberg)