V médiích se objevila tvrzení, že Fed bankám tajně půjčil 7,77 bilionu dolarů (více např. ZDE). Tento názor je ale nesmírně zavádějící. Pochopit to můžeme na jednoduchém příkladu, který následuje.
Představme si, že na začátku ledna osobě A půjčíme na tři měsíce 100 dolarů a osobě B také 100 dolarů, ovšem jen na měsíc. Na počátku února ale osoba B refinancuje starý úvěr novým měsíčním úvěrem a to samé udělá na začátku března. V dubnu nám osoba A vrátí 100 dolarů a osoba B také sto dolarů. Kolik jsme půjčili osobě A a osobě B?
Správná odpověď samozřejmě zní, že oběma jsme půjčili 100 dolarů. Hodnota úvěrů se měří v každý daný okamžik, sčítat jejich hodnoty z různých okamžiků v čase nedává vůbec smysl. Pokud se tak snažíme přijít s nějakým číslem, které zní opravdu bombasticky, můžeme použít osobu C. Té jsme půjčili 100 dolarů a musí je po dobu tří měsíců refinancovat každý den. Ten, kdo bude používat nesmyslné teorie, či bude sledovat politické cíle, pak bude tvrdit, že jsme jí celkem půjčili 9.000 dolarů.
Jak vlastně někdo přišel na oněch 7,77 bilionu dolarů? Zdá se, že zdrojem je nedávná zpráva agentury Bloomberg, která obsahuje následující informaci: „Přičtěme k tomu garance a limity půjček a Fed pak na záchranu finančního systému k březnu 2009 věnoval 7,77 bilionu dolarů.“ Na otázku týkající se detailů Bloomberg odpověděl, že ti, kteří hovoří o 7,77 bilionu dolarů skrytých úvěrů, článek špatně pochopili.
Je na vás, abyste sami zhodnotili, jak byla pomoc Fedu ku prospěchu věci. Buďte si ale vědomi toho, že pokud někdo tvrdí, že Fed tajně půjčil 7,77 miliard dolarů, pak lže.
Autorem je James D. Hamilton, profesor ekonomie na University of California, San Diego.
(Zdroj: Econobrowser)