Aktualizováno Strany tvořící nesourodou slovenskou vládní koalici a opoziční sociálnědemokratický Směr se po včerejším pádu vlády a neodhlasování rozšíření EFSF dohodly uspořádat předčasné parlamentní volby 10. března 2012. Novinářům to dnes sdělil předseda sociální demokracie, expremiér Robert Fico s tím, že tato dohoda je podle něho předpokladem ke schválení větších pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF) ve slovenském parlamentu.
Hned po včerejším pádu vlády Ivety Radičové se naplno rozeběhly rozhovory mezi nejsilnější stranou tamní koalice a opozice. Podle slovenského deníku Nový Čas se mezi čtyřma očima setkali Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) a Robert Fico (Smer) a došli k dohodě, že za předpokladu březnového termínu předčasných parlamentních voleb by mělo rozšíření pravomocí EFSF (tzv. eurovalu) – po včerejším zamítnutí (pro 55 ze 150 hlasů) - projít hlasy opozičního Smeru už do pátku.
Zbylé strany koalice pravého středu bez formace Svoboda a solidarita (SaS) se dohodly, že společně schválí posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF) v příštím hlasování slovenského parlamentu. Zatím se podle všeho předpokládá, že parlament by mohl o záchranném fondu eurozóny (EFSF) znovu hlasovat již ve čtvrtek.
"Strany dosavadní koalice SDKU, KDH a Most-Híd se dohodly se Směrem, jak schválit euroval," prohlásil Fico. "Ve čtvrtek bude do parlamentu předložen vládní návrh na uspořádání předčasných voleb, které se uskuteční 10. března 2012. Ihned poté, jakmile bude tento návrh odhlasován, začne se jednat o přijetí eurovalu. Ve čtvrtek, nejpozději v pátek bude vše schváleno," dodal.
Do březnových předčasných voleb Slovensko, podle zdrojů deníku Sme, nadále povede koalice Ivety Radičové, ale bez ministrů SaS. Ty má prezident Ivan Gasparovič odvolat ihned po předčasném návratu na Slovensko z oficiální návštěvy Indonésie.
Radičová se jednání s opozicí podle slovenských médií přímo nezúčastnila, ale vybídla šéfa liberální strany SaS Richarda Sulíka k odchodu z čela parlamentu. Sulík to sice odmítl, očekává však, že ho sněmovna z předsednického křesla odvolá.
"Sulík selhal a ztratil důvěru, nemůže zůstat v této funkci," řekl podle listu Sme místopředseda KDH Pavel Abrhan. "SaS proto musí nést všechny důsledky," dodal. Sulík to však odmítl s tím, že k tomu nevidí žádný důvod. Předsedu tak bude muset odvolat plénum parlamentu; k tomu Sulík poznamenal, že "takové rozhodnutí přijme s pokorou".
Ministři slovenské vlády již dnes ve snaze, co nejdříve opět hlasovat o změnách v EFSF, opět schválili a poslali do parlamentu návrh na uzavření dodatku k příslušné mezinárodní smlouvě.
Otázkou nicméně zůstává, jak bude staronová prozatímní vláda schopna ve slovenském parlamentu prosadit rozpočet na příští rok. Na otázku, zda bude Směr ochotný podpořit státní rozpočet, Robert Fico uvedl, že tuto vládu nepovažuje za dobrou. „Její rozhodnutí nepovažujeme za správná pro Slovensko, nemůžeme proto podpořit návrh z dílny pravicové vlády a při schvalování rozpočtu se budeme chovat jako typická opoziční strana,“ dodal.
(Zdroj: SME, Nový Čas, TA3, ČTK)