Aktualizováno Dnes končí dvoudenní zasedání Měnového výboru americké centrální banky, od něhož si finanční trhy slibují další kroky na podporu zpomalující největší ekonomiky světa. Skupina republikánů v Kongresu však včera překvapivě otevřeně varovala šéfa Fedu před dalšími kontroverzními zásahy. Důvodem je nesouhlas politiků s dalším tištěním peněz po QE2, které nedokázalo reálně nastartovat ekonomický růst ve Spojených státech.
Republikáni v dopise šéfovi Fedu Benu Bernankemu označili neortodoxní politiku Fedu na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti za neúčinnou. "Není nijak zřejmé, že by poslední kolo kvantitativního uvolňování, které Federální rezervy podnikly, uvolnilo cestu ekonomickému růstu nebo snížilo míru nezaměstnanosti," uvádí se v dopise skupiny vedené předními republikány v obou komorách Kongresu. Americká centrální banka pouze potvrdila přijetí dopisu, ale nechala jej bez komentáře.
Proti Bernankeho expanzivní měnové politice ale vzniká odpor i uvnitř Fedu. Na srpnovém zasedání výboru se proti návrhu držet úrokové sazby na nule ještě dva roky postavili hned tři jeho členové. Před měsícem přišla ještě slova dvou zástupců amerického Fedu o tom, že americká banka nemá cíleně podporovat burzu a obchodování. Šéf filadelfského Fedu Charles Plosser uvedl, že kdyby Fed po propadu trhů zasáhl, „signalizovalo by to, že se snažíme podporovat akciové trhy“. Richard Fisher stojící v čele dallaské pobočky byl přímější, když řekl, že „Fed nikdy nesmí přijmout natolik asymetrické kroky na ochranu traderů a investorů.“ Oba se navíc shodli, že by takovýto přístup nepodpořil ekonomický růst.
Analytici očekávají, že šéf Fedu Ben Bernanke získá ve výboru podporu pro uvažovaný plán „stlačení výnosové křivky“ - tedy prodej dluhopisů s krátkou splatností pro financování nákupu dluhopisů s delší splatností. Došlo by tak ke snížení dlouhodobých úrokových sazeb, oživení na trhu hypoték a podpoře investic a navíc by si Fed pročistil svou rozvahu. „Vidíme dva hlavní důvody pro možnost upřednostnění změny struktury rozvahy Fedu... šlo by to brát jako první krok a při dostatečně agresivním využití může mít tato akcie citelný dopad,“ zhodnotil již dříve tuto možnost Zach Pandl, ekonom . Investory by podle analytiků měl tento krok přimět k větším nákupům výnosnějších, ale rizikovějších akcií nebo firemních dluhopisů
Dalším umírněným krokem na podporu ekonomiky by podle ekonomů mohlo být snížení úroku, který Fed platí bankám za rezervy, které si u něj ukládají. To by mohlo přimět banky k rozptýlení části vysokých rezerv do úvěrů. Analytici však nepředpokládají, že by podobné kroky Fedu mohly výrazněji přispět k nastartovaní stagnující ekonomiky, jejíž hrubý domácí produkt se za první pololetí zvýšil jen o 0,7 procenta.
Bernanke ve svých posledních vystoupeních zdůrazňoval, že Fed bude všemožně usilovat o to, aby podpořil slabou ekonomiku a působil na snížení vysoké nezaměstnanosti. Význam nynějšího zasedání Bernanke zvýšil tím, že jej z původně jednodenního prodloužil na dvoudenní, a řekl, že se na něm bude uvažovat o dalších možnostech podpory ekonomiky.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC)